Trudno sobie wyobrazić współczesny internet bez zdjęć – wystarczy spojrzeć na sukces aplikacji Instagram. Sukces ten nie byłby jednak możliwy dzięki niewyraźnym zdjęciom w rozdzielczości 640x480 – czyli takim, jakie kiedyś można było wykonać na starych telefonach. Teraz mamy zupełnie inne czasy oraz inne telefony. Konkurencja na rynku jest tak duża, że ciężko się połapać przy kupnie. Podpowiadamy, na jakie parametry patrzyć.
Wielkość matrycy
Im większa wielkość matrycy aparatu, tym lepiej przekształcony jest obraz w sygnał cyfrowy. Najlepsze matryce osiągają wielkości rzędu 1/3” i więcej.
Liczba megapikseli
Wiele osób mniej znających się na fotografii uważa, że najważniejszym wyznacznikiem dobrego aparatu jest liczba megapikseli. Tymczasem parametr ten jest w rzeczywistości bardziej parametrem marketingowym niż jakościowym. Cóż z tego bowiem, że aparat ma ogromną liczbę megapikseli, jeśli przy okazji posiada dużą liczbę szumów własnych.
Jasność obiektywu
Jasność obiektywu wyrażonego symbolem f ma bardzo duże znaczenie szczególnie w zacienionych miejscach, lub nocą. Im mniejsze f, tym mniej światła będzie docierało do światłoczułej matrycy naszego aparatu. Słabe oświetlenie aparat będzie próbował wówczas zrekompensować dłuższym czasem naświetlania, a wtedy łatwo o poruszone i nieostre zdjęcia.
Oprogramowanie
Dobry aparat o dużej matrycy i jasnym obiektywie będzie tylko mało praktycznym gadżetem, jeśli nie zostanie zaopatrzona w dobrej jakości aplikację zarządzającą. Warto przed kupnem przejrzeć funkcje interesującego nas smartfona. Często takie aparaty posiadają bardzo ciekawe dodatki, jak możliwość robienia zdjęć HDR, Oversampling czy aplikacje do retuszu zdjęć. Dobrze jest też przetestować jakość i szybkość wbudowanego autofokusa oraz płynność nagrywanych filmików.
Z pewnością wybór najodpowiedniejszego dla siebie smartfona nie należy do rzeczy łatwych, ale jeśli skupiamy się tylko i wyłącznie na wbudowanym dobrym aparacie fotograficznym, wówczas odnajdziemy kilka modeli, które z tego słyną, że robią dobre zdjęcia, porównywalne do zdjęć robionych aparatem kompaktowym.