Zegary i kalendarze od setek lat porządkują życie ludzi wszystkich cywilizacji. A im bardziej zaawansowana cywilizacja, tym bardziej wdrożona miniaturyzacjia. Tak więc mniejsze miernik upływu czasu zwane również zegarkami są najbardziej skomplikowanymi urządzeniami, które człowiek nosił przez wiele stuleci.

Data dodania: 2014-12-02

Wyświetleń: 6311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Modny zegarek jest trendy

Historia pierwszych zegarków naręcznych

Zegarek - niegdyś nieodłączny przyrząd noszony w kieszeni czy na ręce - dziś przede wszystkim ozdoba i wyznacznik dobrego smaku i gustu.

Za wynalazcę zegarka uznaje się Petera Henleina, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy napędzający zegar w przenośnym pudełku.

Na początku XX wieku zegarki naręczne przestały być popularne, a zastępować je zaczęły zegarki na łańcuszku.  Producenci zaczęli produkować więcej zegarków dla kobiety i to one zaczęły wyznaczać trend modowy w zegarkach naręcznych.  Zegarki tworzone w tamtych czasach potrafiły również, w zależności od ceny, policzyć nawet daty i fazy księżyca.

Przełom technologiczny w zegarkach osiągnięto w roku 1959, kiedy to Seiko rozpoczęło pracę nad zegarkiem kwarcowym. Jednak pierwszy zegarek tego typu dla szerokiego grona odbiorców firma Seiko udostępniła dopiero w roku 1969.

Kolejnym krok technologiczny uzyskano w roku 1972. Na rynek trafił wtedył pierwszy zegarek elektroniczny z wyświetlaczem LED. 
Dziś możemy zaobserwować głównie dwa nurty jeżeli chodzi o zegarki - technologiczne cacka oraz powrót do korzeni - czyli zegarki mechaniczne (retro).

Zegarek na dziś.

Dziś czas można mierzyć na wiele różnych sposób. Wszędzie otaczają nas zegary, komputery i telefony komórkowe. Po co więc zegarek, który zajmuje miejsce na ręce?  Przede wszystkim dla prestiżu. Pełni on również ważną rolę jako biżuteria dla kobiet i mężczyzn. Dziś zegarek potrafi dyskretnie przekazać naszemu rozmówcy nasz status społeczny. Należy pamiętać, że mężczyzna powinien nosić zegarek o równowartości przynajmniej jednej pensji. Jest to powszechnie przyjęte minimum dla prawdziwego gentlemana.

Warto jednak dodać, że nie wszystkie zegarki są drogie. Wiele z nich prezentuje się bardzo okazale, a koszt nie przekracza 1000zł. Szukając zegarka na prezent dla modnego mężczyzny warto wziąć pod uwagę, że jest on elementem kodu ubraniowego. Szukajmy więc wśród takich marek jak: DoxaNixonZeppelin. Pięknym paniom na pewno przypadką do gustu zegarki firm: Michael Korks, i Frederique Constant. Warto skupić się na tych zegarkach, które wykonane są ze szlachetnych kruszców lub wysadzane diamentami.

Na koniec warto dodać, że w dzisiejszych czasach bardzo trudno dać prezent, który będzie wyjątkowy, prestiżowy, a zarazem niepowtarzalny. Wieczne pióra są oklepanym upominkiem, a drogie alkohol Passé. Czasomierz jest świetą pamiątką, który będzie zarazem dyskretnie przypominał o darczyńcy. Ładny i dobry zegarek zawsze jest noszony z chlubą, dodaje pewności siebie oraz pozwala łatwiej odnaleźć się w środowisku mody i biznesu.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena