Gabinety medycyny estetycznej mają w swej ofercie skuteczne zabiegi pozwalające na zadbanie o kondycję skóry twarzy takie jak np. mezoterapia, botoks, iniekcje kwasu hialuronowego, wolumetria, peelingi medyczne i wiele innych. Pacjenci często przed zdecydowaniem się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej przygotowują się do niej poprzez szukanie informacji na licznych forach internetowych. Jednak często informacje znalezione w internecie są niekompletne i nierzetelne. W trosce o naszych pacjentów przygotowaliśmy kompendium wiedzy o botoksie.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA ZMARSZCZEK
Częste marszczenie brwi lub mrużenie oczu powoduje kurczenie się mięśni, a tym samym formowanie się zmarszczek. Z upływem czasu skóra naturalnie traci elastyczność, przez co zmarszczki pogłębiają się. Utrata jędrności skóry i zmarszczki nadają twarzy zmęczony, smutny wygląd.
LECZENIE ZMARSZCZEK ZA POMOCĄ BOTOKSU
Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem, jest sprawdzoną, bezpieczną i skuteczną metodą likwidowania zmarszczek mimicznych. Botoks wstrzyknięty w odpowiedni obszar twarzy blokuje przewodnictwo nerwowe. Dzięki blokadzie nerwowej mięśnie przestają się kurczyć, a zmarszczki wygładzają się.
GŁÓWNE ZASTOSOWANIE BOTOKSU W GABINECIE MEDYCYNY ESTETYCZNEJ
Wstrzykiwanie botoksu ma na celu likwidację zmarszczek górnej 1/3 twarzy, do których zaliczamy zmarszczki poziome czoła, zmarszczki pionowe między brwiami (tzw. lwia zmarszczka lub zmarszczka złości) i kurze łapki. Botoks jest również niezastąpioną metodą walki z nadpotliwością czoła, pach, stóp i dłoni.
ZALECENIA PRZED ZABIEGIEM Z UŻYCIEM BOTOKSU
Na kilka dni przed iniekcją botoksu należy unikać przyjmowania aspirynyi innych leków przeciwzapalnych (lub odstawić je po konsultacji z lekarzem, który przepisał lek).
PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU Z UŻYCIEM BOTOKSU
Do bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania botoksu należą:
- wiek pacjenta poniżej 18 roku życia i powyżej 65 roku życia,
- nadwrażliwość na toksynę botulionową (botoks) lub na substancje pomocnicze leku,
- uogólnione zaburzenia czynności mięśniowej (np. miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
- obecność zakażenia lub stanu zapalnego w miejscu planowanego wstrzyknięcia botoksu,
- ciąża, okres laktacji,
JAK PRZEBIEGA ZABIEG Z UŻYCIEM BOTOKSU
Lekarz medycyny estetycznej oczyszcza twarz i odkaża miejsce ostrzykiwania. Następnie pacjent jest proszony o wykonanie ruchów mięśni twarzy (np. zmarszczenie czoła) w celu ich odpowiedniej identyfikacji. Określenie odpowiednich punktów iniekcji, jak również ich oznaczenie (np. kredką), jest kluczowym etap zabiegu. Precyzja iniekcji botoksu oraz odpowiedni dobór dawki leku i jego rozcieńczenia warunkują skuteczność zabiegu.
ZALECENIA PO ZABIEGU Z UŻYCIEM BOTOKSU
W miejscu iniekcji botoksu pacjenci mogą odczuwać lekki mrowienie i tkliwość, które są przejściowym objawem i wynikają z przerwania ciągłości skóry. Do końca dnia, którego miał miejsce zabieg, nie należy dotykać i masować obszaru ostrzykniętegobotoksem. Tego samego dnia należy zrezygnować również intensywnych ćwiczeń fizycznych, spożywania alkoholu, ekspozycji na słońce, korzystania z sauny, podróży samolotem, nurkowania. Przez okres około 4 godzin po zabiegu nie wolno także schylać głowy (np. przy zawiązywaniu butów).
EFEKT ZABIEGU Z UŻYCIEM BOTOKSU
Idealnie gładka skóra. Botoks (toksyna botulinowa) stanowi wysoce skuteczne i całkowicie bezpieczne narzędzie dostępne w gabinetach medycyny estetycznej. Opóźnienie starzenia się skóry poprawia wygląd i samopoczucie pacjentów. Zabiegi toksyną botulinową powinny być jednak wykonywane wyłącznie w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.