Nie bez powodu jest to procedura ciesząca się ogromną popularnością wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej. Mezoterapia wykonywana pod okiem profesjonalnie wyszkolonego lekarza medycyny estetycznej jest wysoce skutecznym zabiegiem. Jak przebiegamezoterapia? Jakie ma działanie i w jakim celu się ją stosuje?- odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.
Dlaczego w ogóle myśleć o mezoterapii?
Tylko około 0,3% składników aktywnych dostarczonych z zewnątrz może przeniknąć w głąb skóry. To znikome przenikanie składników aktywnych warunkowane jest kilkoma czynnikami takimi jak na przykład grubość naskórka, wielkość cząsteczki substancji i stężenie czynnika aktywnego. Oczywiste jest, że im warstwa rogowa naskórka jest cieńsza, tym łatwiej będzie przepuszczać składniki np. kremów, serum itd. Im mniejsza cząsteczka substancji aktywnej i im większe jej stężenie, tym bardziej skuteczne będzie jej działanie docelowe. Niestety nie wiele jest receptur kosmetyków, które osiągają nawet te wcześniej wspomniane 0,3% przenikania. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie mezoterapia.
Jakie działanie ma mezoterapia i w jakim celu się ją stosuje?
W mezoterapii igłowej wstrzykiwanie substancji regenerujących i odżywczych ma działanie dwupłaszczyznowe. Po pierwsze, substancje zawarte w odpowiednio dobranym koktajlu do mezoterapii dostarczane są bezpośrednio do miejsca, ich potrzebuje. Przykładowo, pacjentce, która ma problem z suchą skórą twarzy zalecona zostanie mezoterapia z użyciem kwasu hialuronowego, a pacjentce, która ma problem z wypadaniem włosów zostanie polecona mezoterapia z biotyną, pantenolem i peptydami biomimetycznymi. Po drugie, drobne nakłucia powodują mikrouszkodzenia skóry, które pobudzają procesy odbudowy skóry poprzez stymulację syntezy kolagenu. Tłumacząc obrazowo: po przewróceniu się i zdarciu skóry z kolana czy łokcia skóra, która odbuduje się jest delikatniejsza, bardziej jędrna, jaśniejsza- są to cechy skóry młodszej i zregenerowanej. Efektem mezoterapii jest więc spłycenie zmarszczek, poprawa jędrności i kolorytu skóry czyli globalne odmłodzenie skóry.
Jak przebiega zabieg mezoterapii?
Po oczyszczeniu skóry np. twarzy, aplikowana jest na nią warstwa kremu znieczulającego która przykrywana jest jeszcze folią (tylko pod okluzją znieczulenie osiągnie swoje maksymalne działanie). Dopiero po upływie 30-60 minut można przystąpić do usunięcie kremu znieczulającego, dokładnej dezynfekcji skóry i do właściwego zabiegu mezoterapii. Sam zabieg trwa w zależności od techniki wykonywania i rozległości obszaru zazwyczaj ok.20-40 minut. Przy prawidłowym znieczuleniu, pacjent nie powinien odczuwać bólu, może jednak odczuwać pewien dyskomfort wynikający ze specyfiki substancji aktywnych np. delikatne pieczenie w trakcie mezoterapii z użyciem witaminy C. Zabieg mezoterapii kończy się aplikacją odżywczego kremu o działaniu łagodzącym i właściwościach przeciwbakteryjnych. Cały zabieg trwa ok. 60-90 minut.
Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu mezoterapii?
Zabieg mezoterapii jest silnie działającą i wysoce stymulującą procedurą, dlatego też po zabiegu skóra twarzy będzie zaczerwieniona (do ok. 4 godzin). Po zabiegu mezoterapii mogą pojawić się na skórze drobne siniaczki, krwiaki. Dlatego tez, na tą procedurę najlepiej jest się umówić w gabinecie medycyny estetycznej przed weekendem np. w piątek po pracy lub w sobotę- tak, aby skóra miała możliwość do „odpoczynku”.
Jakie są wskazania do mezoterapii i jakie substancje mogą być użyte? Czy można wzmocnić efekt działania mezoterapii i czy należy wykonać ją w serii?-ze względu na obszerność tematu, wyczerpująca odpowiedź na te pytania, zostanie udzielona w osobnym artykule.