Czym tak naprawdę jest botoks? Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej- w skrócie BTX.  Toksyna botulinowa jest wysokoaktywną neurotoksyną, która hamuje przekaźnictwo impulsów nerwowych w płytce motorycznej. 

Data dodania: 2014-11-06

Wyświetleń: 1544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

BOTOKS- odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Płytki motoryczne, znajdujące się w mięśniach, są połączeniem wypustek nerwowych z komórkami mięśniowymi. Istnieje kilka rodzajów (serotypów) toksyny botulinowej, przy czym w medycynie estetycznej wykorzystujemy toksynę botulinową typu A.

W jaki sposób działa botoks?

Botoks działa na płytkę motoryczną poprzez hamowanie wydzielania acetylocholiny (Ach). Brak przekaźnika, jakim jest Ach, prowadzi do zahamowania funkcji mięśni. Tłumacząc to obrazowo: zakończenie nerwowe wysyła przekaźnik (Ach), który jest odbierany przez mięsień i który powoduje jego skurcz. Botoks blokuje wydzielenie przekaźnika, przez co nie dochodzi do skurczu mięśnia.

Dlaczego porażenie mięśni twarzy przez botoks usuwa zmarszczki? Czy nie można usunąć ich kwasem hialuronowym?

Botoks likwiduje zmarszczki mimiczne twarzy, które należą do tzw. zmarszczek dynamicznych. Ich „dynamika” wynika z anatomii- mięsnie pokryte są skórą. W momencie gdy uśmiechamy się, złościmy na kogoś lub wyrażamy inne emocje, nasze mięsnie poruszając się, pociągają za sobą pokrywającą je skórę. Dlatego też zmarszczki mimiczne górnej 1/3 twarzy usuwamy lub zaczynamy od usuwania ich botoksem.Mięsień, który się nie kurczy, nie tworzy zmarszczek na skórze twarzy.

Kwas hialuronowy jest również bardzo skutecznym środkiem do usuwania zmarszczek, jednak lepiej sprawdza się do wypełniania zmarszczek lub w połączeniu z botoksem. Często jest tak, że u jednego pacjenta wykonujemy najpierw zabieg botoksem, a dopiero potem (w odpowiednim odstępie czasu) dodajemy kwas hialuronowy. Taka sytuacja zdarza się u pacjentów, których zmarszczki mimiczne są na tyle głębokie, że ich skóra jest już „trwale odkształcona”. Zabieg samym botoksem spowoduje, że zmarszczki będą mniej widoczne- jednak dopiero aplikacja kwasu hialuronowego pozwoli na osiągnięcie zadowalającego efektu.

Czy efekt botoksu jest natychmiastowy?

Nie, na działania botoksu trzeba poczekać  z reguły 2-3 dni. Wynika to z wieloetapowego działania toksyny botulinowej na poziomie płytki motorycznej. Dlatego też, zabiegu z użyciem botoksu nie należy planować tuż przed ważnym wydarzeniem np. ślubem, sesją zdjęciową, zjazdem klasowym itd. Maksymalny efekt działania botoksu rozwinie się po około 2 tygodniach i właśnie po tym okresie czasu, należy wybrać się na wizytę kontrolną do gabinetu medycyny estetycznej.

Jak długo utrzymuje się efekt działania botoksu?

Każdy z producentów podaje czas działania toksyny botulinowej na  podstawie zgromadzonych przez siebie danych. Na podstawie doświadczeń własnych, stwierdzam, że botoks działa zazwyczaj od 6  do aż 18 miesięcy. Przywrócenie funkcji połączeń nerwowych zaczyna się od ok. 3 miesiąca po zabiegu, jednak odbudowa pełnej ilości połączeń potrzebnych do skurczu mięśnia pojawia się znacznie później.  Czyli w skrócie: nawet gdybotoks przestanie działać( na poziomie biochemicznym), jego efekt przeciwzmarszczkowy nadal będzie widoczny. Zjawisko to można porównać do np.osłabieniamięśni nogi po złamaniu. Kończyna dolna umieszczona w gipsie, jest wyłączona z pełnienia swej funkcji. Mięsnie kończyny dolnej nie ruszają się, przez co obwód łydki jest mniejszy, a mięśnie są słabsze. Pełną sprawność mięśnie odzyskają nie w momencie zdjęcia gipsu, lecz dopiero po pewnym czasie.  Należy zaznaczyć, że okres utrzymywania się działania botoksu zależy od okolicy, w której aplikowany jest preparat, cech osobniczych pacjenta, wieku pacjenta i wyjściowego nasilenia mimiki mięśni twarzy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena