W większości firm komputery to podstawowe narzędzie do obsługi klienta, kontaktów z kontrahentami, prowadzenia prac księgowych czy planowania zamówień. Dlatego tak popularne są także programy komputerowe przeznaczone dla biznesu – dzięki nim można prowadzić działalność prościej, wygodniej i z niższymi kosztami.

Data dodania: 2014-10-18

Wyświetleń: 1684

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto oszczędzi na elektronicznej wymianie danych?

Oprogramowanie biznesowe w firmach bazuje głównie na sieciach oraz wspólnej bazie danych dla komputerów. W ten sposób następuje błyskawiczna wymiana informacji pomiędzy modułami programów i pracownikami, co przyspiesza jednocześnie realizację zadań, a część z tych, które przedtem trzeba było prowadzić ręcznie, automatyzuje. Za takie przyspieszenie odpowiedzialna jest elektroniczna wymiana danych – EDI.

Czym jest EDI?

EDI, z języka angielskiego Electronic Data Interchange, czyli elektroniczna wymiana danych, to transfer informacji biznesowych od komputera do komputera z użyciem ustalonych formatów komunikatów. EDI nie jest typem poczty elektronicznej, ale polega na przesyłaniu informacji z jednego programu do drugiego, dlatego dane te mogą być automatycznie przetwarzane bez uczestnictwa pracownika.

Dokumenty EDI są odpowiednikami zwykłych dokumentów papierowych, które zostały przystosowane do celów transmisji przez sieci. Elektroniczna wymiana danych bazuje na międzynarodowych formatach, które są stosowane w oprogramowaniu biznesowym na całym świecie. To powoduje, że następuje ona bezproblemowo nie tylko wewnątrz firmy, ale również do zewnętrznych partnerów, na przykład przesyłanych pomiędzy sklepem internetowym a operatorem pocztowym lub kurierem.

Korzyści z wdrożenia elektronicznej wymiany danych

Wśród najważniejszych atutów elektronicznej wymiany danych znajdują się w szczególności przyspieszenie prac oraz zmniejszenie kosztów firmy. Pracownicy nie muszą już spędzać czasu na samodzielnym szykowaniu pism, te przygotowywane są automatycznie dzięki systemom EDI – bez wypisywania, kopiowania i ręcznego przesyłania dokumentów papierowych. Dodatkowo zmniejsza się także ryzyko błędów w dokumentacji powstałych wskutek kopiowania lub przepisywania ich przez pracownika.

Obecnie z EDI korzysta coraz więcej firm, nie tylko dużych, ale także tych mniejszych, w których także liczy się wygoda, szybkość pracy i lepsze wyniki finansowe. Rozwiązania EDI dobierane są indywidualnie do potrzeb klientów, co powoduje, że gwarantują one najlepszą efektywność. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena