Inwestycja powinna być przede wszystkim bezpieczna, ale dawać również perspektywę dobrych zysków. To fundusze inwestycyjne różnych typów cieszą się obecnie dużą popularnością jako alternatywa dla mniej zyskownych lokat i bardziej ryzykownej gry na giełdzie. W tym zakresie inwestorzy mają do dyspozycji także fundusze sekurytyzacyjne. Czym są i czy warto się na nie zdecydować?
Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaju funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który emituje certyfikaty inwestycyjne i w ten sposób zbiera środki przeznaczane następnie na zakupienie wierzytelności. Głównie są to przeterminowane już wierzytelności pochodzące od innych instytucji finansowych, ubezpieczeniowych, także telekomunikacyjnych, które podlegają windykacji, czyli przykładowo niespłacone rachunki czy kredyty.
Inwestorami funduszu są głównie firmy windykacyjne, których zadaniem jest zarządzanie inwestycjami funduszu oraz prowadzenie procesów windykacyjnych w celu odzyskania wierzytelności. Formalnie funduszami zarządzają TFI, ale głównie odpowiadają one za nadzorowanie emisji certyfikatów i za czynności proceduralne związane z lokowaniem środków.
Dobre zyski, ale i ryzyko
Podobnie jak w przypadku innych form inwestycji, także fundusze sekurytyzacyjne są związane z ryzykiem. W związku z tym zainwestowanie w certyfikaty inwestycyjne sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zawsze powinno odbywać się ze wsparciem doświadczonego doradcy inwestycyjnego, który będzie mógł wskazać, jakie rozwiązania w tej dziedzinie sprawdzają się najlepiej.
Warto wiedzieć, że często inwestowanie właśnie w tego rodzaju fundusze to bardzo wysokie stopy zwrotu, co powoduje, że można dużo na nich zarobić. Jednocześnie pojawia się też ryzyko, co szczególnie związane jest z czasem, ponieważ procesy sekurytyzacyjne na ogół trwają do 3 lat, co dodatkowo stanowi ryzyko.
Za popularność funduszy sekurytyzacyjnych wpływa w szczególności wysoki potencjał rynku wierzytelności. To powoduje, że nawet przeciętny Kowalski może za ich pośrednictwem zainwestować środki i otrzymać świetne wyniki. To jednak wybór dla osób, które biorą też pod uwagę ryzyko, dlatego z pewnością funduszy tego rodzaju nie powinno się traktować jako jedynego sposobu lokaty kapitału.