Seks oralny sprzyja zachorowaniu na raka płaskonabłonkowego krtani i przełyku (ca planoepitheliale).

Data dodania: 2014-09-14

Wyświetleń: 1821

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Seks oralny sprzyja zachorowaniu na raka płaskonabłonkowego krtani i przełyku (ca planoepitheliale).

Od dawna wiadomo, że życie seksualne niesie ze sobą ryzyko „złapania” chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród nich szczególne miejsce zajmują choroby wywoływane przez wirusy HPV, ponieważ niektóre z nich mogą doprowadzić do rozwoju dysplazji i raka.

Wirus HPV wywołuje u człowieka brodawki skóry i zmiany hiperplastyczne okolic narządów płciowych. Onkogenny serotypy wirusa HPV mogą spowodować przewlekłą, wieloletnią infekcję szyjki macicy i doprowadzić do raka tego narządu. Należy jednak pamiętać, że u wielu kobiet infekcja HPV nie jest „na całe życie”, oraz że nie tylko zakażenie tym wirusem może być przyczyną problemów związanych z rozwojem raka.

Wirus HPV (niektóre serotypy) znajduje się także na męskich narządach płciowych. Może on w tym miejscu powodować wybujałe zmiany hiperplastyczne i hyperkeratotyczne (łagodne), ale co istotne, ma on powinowactwo do tkanki nabłonkowej – nabłonka wielowarstwowego płaskiego. A taki nabłonek znajduje się nie tylko na narządach płciowych, ale również w jamie ustnej, krtani i przełyku.

Podczas seksu oralnego wirus HPV zostaje przeniesiony do jamy ustnej i tam może dalej doprowadzić do infekcji krtani. Możliwa jest też koinfekcja (jednoczesne zakażenie różnymi serotypami wirusa). Wirus HPV może wywołać raka płaskonabłonkowego krtani lub przełyku.

Dotyczy to zarówno kobiet, jak również mężczyzn. Źródłem infekcji u kobiet jest męski narząd kopulacyjny, zaś u mężczyzn – kobieca pochwa. Należy jednak pamiętać, że mężczyźni są w gorszej sytuacji, ponieważ w pochwie częściej występują onkogenne (nowotworowe) typy wirusa, zaś na męskim narządzie kopulacyjnym częściej spotyka się wirusy nieonkogenne, ale odpowiedzialne za powstawanie brodawczaków. Dlatego infekcja tym wirusem jamy ustnej, do której doszło podczas stosunku oralnego, może prowadzić nie tylko do raka, ale także do zmian polipowatych (brodawkowatych) krtani i jamy ustnej.

Oczywiście nie u każdej zainfekowanej osoby rozwinie się rak. Ryzyko to szacuje się na mniej niż 2%. Jednak u części osób, po wielu (10-20) latach, może dojść do przemiany złośliwej w jamie ustnej. Oczywiście nikt nie będzie kojarzył tego faktu z odbytym 20 lat wcześniej stosunkiem płciowym.

Podsumowując, rozwój raka po seksie oralnym jest możliwy, jednak mało prawdopodobny.

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena