Im bardziej naukowo spoglądamy na otaczającą rzeczywistość, oraz im bardziej skomputeryzowany i techniczny jest świat ludzi, tym chętniej sięgamy do starych tradycyjnych źródeł wiedzy i mądrości z całym bogactwem duszy przeszłości i doświadczeń.

Data dodania: 2007-03-17

Wyświetleń: 5805

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

“YiJing (I'Ching) – Wielka Księga Przemian” W/g starych przekazów dowiadujemy się, iż Yi (I') “Księga Przemian” jest jedną z ksiąg konfucjańskich. Konfucjaniści to dzieło uważali za traktat metafizyczny, jednak pierwotnie to była stara księga wróżebna.
Spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości i nurtujące pytania związane z księgą.

Patrząc za siebie człowiek poszukuje wciąż nowych wartości, z których mógłby zaczerpnąć nieco dla uzupełnienia swojego JA, ponieważ jako człowiek współczesny - “techniczny” traktowany podmiotowo coraz bardziej zatraca kontakt z tradycjami i bogatą wiedzą swoich przodków.

Tendencja taka kształtuje się już od dziesięcioleci. Coraz więcej ludzi Zachodu zasięga porad i pomocy w starych tekstach z przeszłości, w mądrościach i wiedzy. Takimi tekstami są m.in. teksty YiJing (I'Cing) odkryte przez ludzi Zachodu na początku XX wieku. Dzięki pojawiającym się licznym interpretacjom “Księga Przemian” powoli zyskiwała popularność i odnalazła swoje miejsce również w Europie. Wielu ludzi doceniło jej zbawienny wpływ i swoistą wartość.

Dla Chińczyków I'Cing to nieśmiertelna wiedza i wieczna mądrość, które przetrwały tysiąclecia i po dziś dzień pomagają współczesnym ludziom. Może bardzo wiele powiedzieć i pomóc. Ale czy naprawdę wiemy czym jest YiJing (I'Ching) i jak czerpać z dobrodziejstw tej wiedzy?

W tekstach interpretacyjnych (nazywanych również "Komentarzami", "Pieśniami")znajdujemy odzwierciedlenie historii ludzkości i jej doświadczeń, a nie to co zwykło być krótkotrwałe i powierzchowne. Uświadomiwszy sobie ogrom wiedzy całych tysiącleci okaże się, że dla współczesnego człowieka korzystanie z księgi jest wciąż na czasie.

Chińscy autorzy warsztatów "Analiza YiJing" próbują odkryć całą magię i wartość ich tradycyjnych tekstów, przy czym słuchacze nie muszą orientować się w określonej tematyce. Zamierzeniem autorów jest bowiem systematyczne odkrywanie kolejnych kart tajemniczej wiedzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.

Zgodnie z tradycyjnymi przekazami podstawę ośmiu trygramów "Wielkiej Księgi" stworzył FuXi pierwszy legendarny władca Państwa Chińskiego, żyjący znacznie wcześniej od słynnego “Żółtego Cesarza”. Według niektórych znawców tematu i uczonych FuXi osobiście stworzył implementację ośmiu trygramów do uzyskania 64 heksagramów. Natomiast inna grupa znawców jest zdania, iż autorem tego układu jest władca Wen, żyjący w XII wieku p.n.e. I tutaj pojawia się kontrowersyjna teoria na temat “Pieśni” - Komentarzy heksagramów jako całości oraz do ich xiao – pojedynczych linii w każdym heksagramie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena