Przewijak jest takim "sprzętem", w który powinien się zaopatrzyć każdy przyszły rodzic. Może on bowiem znacznie ułatwić przewijanie dziecka. Tutaj jednak powstaje pytanie, jaki przewijak wybrać, a odpowiedź wcale nie jest prosta, bo wybór jest ogromny!

Data dodania: 2014-08-13

Wyświetleń: 1039

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby nie pogubić się w temacie przewijaków, należy na początek wymienić ich rodzaje. Przewijaki są bowiem bardzo różne. Inny typ sprawdzi się domu, a inny, jeśli często wyjeżdżamy i zabieramy ze sobą maluszka w podróż. Już jednak na samym wstępie należy zaznaczyć, iż niezależnie od tego, nad jakim przewijakiem się zastanawiamy, ważne jest to, aby był wygodny, funkcjonalny i rzecz jasna bezpieczny dla dziecka, o czym za chwilę będzie szerzej.

Rodzaje przewijaków

Jak już było wspomniane, rodzajów przewijaków jest wiele. Generalnie, aby uprościć sprawę przewijaki można podzielić na te przystosowane wyłącznie do użytku domowego, tak zwane przewijaki podróżne oraz przewijaki w zestawach.

Przewijaki domowe

Wśród przewijaków domowych możemy wyróżnić przewijaki ze stelażem, nakładane na łóżeczko dziecięce, montowane do ściany czy komody z przewijakiem.

Jeśli chodzi o przewijaki montowane do ściany, nie są one szczególnie popularnym rozwiązaniem w domach, a szkoda, bowiem są wyjątkowo praktyczne i posiadają liczne zalety. Od razu należy rozwiać pewną wątpliwość - zapewne wiele rodziców zastanawia się, czy przewijak taki jest stabilny i wytrzymały, czy nie urwie się w czasie, gdy dziecko będzie na nim leżeć. Choć maleńkie dzieci ważą niewiele, przewijaki naścienne przystosowane są do obciążenia nawet do 50 kilogramów! Niewątpliwą zaletą jest to, że zajmują one bardzo mało miejsca po złożeniu i posiadają zazwyczaj różne kieszonki czy półeczki, gdzie można położyć przykładowo chusteczki czy krem. Następy plus przewijaków montowanych do ściany jest taki, że można je zamontować na dowolnej odpowiadającej nam wysokości. Nie trzeba będzie zatem przykładowo przebierać malucha ciągle pochylając się nad nim (co może skutkować wcześniej czy później bólem kręgosłupa). Co do materiału, z jakiego taki przewijak jest wykonany, tutaj także mamy ogromny wybór. Możemy zakupić przykładowo przewijak naścienny wykonany ze sztucznego tworzywa, drewniany, ze stali nierdzewnej czy materiałowy (ze stelażem).

A skoro już mowa o przewijakach ze stelażem... Można zakupić przewijak składany, który sprawdzi się, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca lub przewijak wykonany z drewna. Ten ostatni zwyczajowo ma dodatkowe różne półeczki, na których można trzymać wszystkie niezbędne akcesoria dla maluszka. Jest to jednak kolejny mebel, na który trzeba znaleźć miejsce, zatem sprawdzi się w nieco bardziej przestronnych wnętrzach - gdy przykładowo maluszek ma swój własny pokój. Przewijaki tego typu są dość wygodne i stabilne.

Bardzo popularnym rodzajem domowego przewijaka jest przewijak nakładany na łóżeczko dziecięce. Jeśli przewijak nie jest dołączony do łóżeczka, można go dokupić. Przewijaki do łóżeczka mają wymiary 80x50 centymetrów lub 70x50 centymetrów. Zanim więc dokupimy przewijak do łóżeczka, należy sprawdzić jego wymiary. Tego rodzaju przewijaki wykorzystuje się zazwyczaj dość krótko, bo przewidziane są one do 1. roku życia dziecka, a jeśli jest wyjątkowo ruchliwe, nawet jeszcze krócej.

Ciekawym rozwiązaniem jest również komoda z przewijakiem. Można oba te elementy kupić w zestawie bądź też dokupić specjalny przewijak na komodę, jeśli takową posiadamy. I tutaj zaletą jest to, że wszystkie niezbędne akcesoria w czasie przewijania będziemy mieć pod ręką. Kiedy zaś dziecko urośnie, można zdemontować sam przewijak i pozostawić komodę.

Przewijaki w zestawie

Jak było wyżej wspomniane, przewijak możemy dokupić osobno (na przykład do łóżeczka czy komody), ale możemy kupić go w zestawie z komodą, łóżeczkiem lub... wanienką! Rodzice bardzo często wybierają takie właśnie rozwiązanie jak przewijak w zestawie, bo jest to o tyle wygodne, że nie trzeba dodatkowo poszukiwać odpowiedniego przewijaka. Ciekawym rozwiązaniem jest przewijak z wanienką. Umieszczony jest on na dość wysokiej półce. Wanienka jest pod przewijakiem i zwyczajowo jest wysuwana. Dodatkowo niżej znajdują się półeczki na różne akcesoria.

Czy przewijak jest naprawdę potrzebny?

To pytanie w końcu musiało paść... Zawsze znajdą się tacy, którzy nie zechcą skorzystać z takiej propozycji i uznają, że przewijak jest zupełnie zbędny, ale są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie przebierania maluszka w innym miejscu i w inny sposób. Przewijaki, zwłaszcza te, które łatwo jest utrzymać w czystości, bo pokryte są na przykład ceratką, są bardzo funkcjonalne i z pewnością o wiele lepiej przebierać dziecko na nich niż na łóżku czy kocu, gdzie mogą znajdować się różne bakterie i inne zarazki. Wiele osób nie korzysta jednak z przewijaków typowo przeznaczonych do użytku domowego, ale z tych, które idealnie nadają się na podróż. I teraz będzie mowa właśnie o przewijakach podróżnych.

Przewijaki podróżne

Niezwykle interesującą propozycją wśród przewijaków podróżnych są tak zwane przewijaki samochodowe. Przewijak taki mocuje się bardzo szybko i bez żadnego problemu do zagłówków foteli. Po złożeniu nie zajmuje on dużo miejsca. Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla rodzica i co najważniejsze, bezpieczne dla dziecka. Rodzic nie musi się bowiem zanadto pochylać nad dzieckiem, dziecko zaś nie ma możliwości wypaść i zrobić sobie krzywdy. Przewijaki samochodowe są uniwersalne, więc będą pasować do każdego samochodu, w którym zagłówki mocowane są na prętach.

Maty

Maty do przewijania być może nie są aż tak miękkie i wygodne jak niektóre przewijaki, ale mają naprawdę wiele zalet. Po pierwsze można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, po złożeniu są bardzo małe, dlatego można je schować dosłownie gdziekolwiek, nawet do torebki. Dużą zaletą mat jest to, że można je prać w pralce (a przynajmniej większość z nich). Choć zostały stworzone z myślą właśnie o osobach podróżujących, całkiem śmiało można je stosować w domu zamiast standardowego przewijaka, rozkładając na łóżku. Wówczas dziecko będzie leżało na płaskiej i miękkiej powierzchni, a łóżko się nie zabrudzi. Istnieją różne modele mat, również takie, które mają dość miękkie wypełnienie ze specjalnych wkładów (automatycznie jednak będą one zajmować nieco więcej miejsca, bo będą grubsze). Jeszcze jedną zaletą mat jest to, że są one tańsze od dużych domowych przewijaków.

Przewijaki nadmuchiwane

Jeszcze jedną opcją dla podróżnych są przewijaki nadmuchiwane, choć i te przewijaki można także zastosować w domu. Przed nadmuchaniem zajmują niedużo miejsca, dlatego też można je zmieścić wszędzie - zajmują nawet mniej miejsca niż wyżej opisane maty. Nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości, są wyjątkowo tanie. Jeśli posiadamy specjalną pompkę do dmuchania, nadmuchanie takiego przewijaka zajmie nie więcej niż minutę. Nawet jednak jeśli pompki nie posiadamy, nadmuchiwanie nie zajmie wiele czasu. Oczywiście w przypadku takiego przewijaka należy uważać, aby go nie przebić czymś ostrym w trakcie używania.

Na co zwrócić uwagę wybierając przewijak?

Niezależnie od tego czy przewijak będzie wykonany z drewna, tworzywa sztucznego czy nadmuchany, musi być zrobiony z materiałów najlepszej jakości, które nie uczulają, nie są toksyczne (szukamy takich oznaczeń jak PCV-free, PE, PP). W przypadku przewijaków domowych, stojących czy naściennych, należy sprawdzić, czy jest wystarczająco wygodny, bezpieczny i stabilny. Przewijaki warto kupować wyłącznie w sklepach z akcesoriami dla dzieci. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy produkt posiada właściwe normy bezpieczeństwa takie jak PN- EN- 12221-1: 2002 oraz PN-EN 12221-2: 2002. Bardziej skomplikowane przewijaki powinny posiadać instrukcje montażu. Warto wiedzieć o tym, że najbardziej wytrzymałe są przewijaki naścienne, dla których maksymalne obciążenie wynosi od około 30 do 50 kilogramów. Na pozostałych przewijakach znajdziemy najpewniej informację o tym, że są przeznaczone do około pierwszego roku życia dziecka lub do 15 kilogramów.

Na czym leży maluch?

Przewijanie nie powinno maluchowi kojarzyć się źle. Jeśli tak będzie, może on nie lubić się przewijać i od razu w chwili położenia na przewijak może zacząć się wiercić i okazywać niezadowolenie. Jak tego uniknąć? Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie i wygodnie. Jeśli posiadamy matę do przewijania, powinniśmy położyć ją na miękkim podłożu. Kiedy z kolei mamy nadmuchiwany przewijak, warto położyć na nim przykładowo pieluszkę czy kocyk, aby maluszkowi było miękko i wygodnie. Do niemal każdego rodzaju przewijaka można dopasować także specjalne pokrowce czy prześcieradła (czasem są w komplecie).

Ostateczny wybór...

... jak widać, nie jest łatwy! Podsumowując jednak, wybierając przewijak zwracamy uwagę na to, czy jest stabilny (szczególnie w przypadku przewijaków stojących), czy jest wykonany z dobrych jakościowo materiałów, czy będzie wygodny dla dziecka. Zanim kupimy cokolwiek, zastanówmy się czy będzie to także dla nas dobre rozwiązanie. To, że znajomi mają taki a nie inny, bardzo ładny i gustowny przewijak nie oznacza, że i nam przypadnie do gustu.

Licencja: Creative Commons