W roku 2014 ostatni rocznik zdawał maturę według starych zasad. W przyszłym roku matura będzie wyglądała już inaczej. Do najważniejszych zmian należeć będzie zniesienie prezentacji na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz wprowadzenie obowiązkowego egzaminu pisemnego z tak zwanego przedmiotu do wyboru.

Data dodania: 2014-08-08

Wyświetleń: 1151

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Już w maju 2015 r. do nowej matury przystąpi pierwszy rocznik licealistów, których objęła nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego.  Natomiast w maju 2016 roku do nowej matury podejdą pierwsi abiturienci z techników. Będą oni musieli zdać trzy obowiązkowe przedmioty na poziomie podstawowym: z języka polskiego, obcego oraz z matematyki oraz co najmniej jeden egzamin pisemny z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru, wśród których znajdują się: matematyka i język polski oraz przedmioty, takie jak: historia, historia sztuki, historia muzyki, filozofia, fizyka, geografia, informatyka, biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie, łacina i kultura antyczna, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny oraz  języki obce nowożytne. Przedmiot ten będzie ważny podczas rekrutacji na studia wyższe.

Od maja 2015 roku maturzystów czekają również dwa egzaminy ustne – z języka polskiego oraz obcego. Jednak egzamin ustny z języka polskiego nie będzie miał już formy przedstawienia przez uczniów przygotowywanych wcześniej prezentacji. Teraz zdający będą musieli wylosować jedno z przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zadań. Dotyczyć ono będzie fragmentów tekstu literackiego, popularno-naukowego albo reprodukcji, a na przygotowanie wypowiedzi związanej z nim zdający dostanie 15 minut.

Nowa matura oznaczać będzie również nowe rodzaje zadań. Teraz większy nacisk kładziony będzie na sprawdzanie umiejętności złożonych, naukowe myślenie, umiejętność operowania wiedzą, twórcze myślenie i działanie oraz samodzielność. Zmieni się także forma egzaminu pisemnego z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym dla chętnych. Egzamin podstawowy złożony będzie z dwóch części: testu oraz napisania tekstu własnego. Test składać się będzie z zadań do dwóch lub trzech tekstów. Zadania dotyczyć będą nie tylko rozumienia tekstów, ale także świadomości językowej maturzysty. Oznacza to, że sprawdzana będzie sprawność językowa oraz zdolność do refleksji teoretycznej nad językiem.

Zmieni się też formuła związana z napisaniem własnego tekstu. Maturzyści wciąż będą mieli wybór pomiędzy analizą tekstu poetyckiego, a napisaniem rozprawki. W przypadku analizy tekstu na arkuszu egzaminacyjnym będzie tylko ogólne polecenie „zinterpretuj wiersz, postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją”, nie będzie już podany związany z wierszem problem, który należy zawrzeć we własnej analizie. Zadaniem maturzysty będzie przedstawienie własnego stanowiska oraz uzasadnienie go na podstawie zamieszczonego na arkuszu fragmentu tekstu literackiego, jak i innych, wybranych przez siebie samego tekstów literackich, filmów oraz innych dzieł kultury.

Aby zdać nową maturę, wystarczy uzyskać 30 procent punków z każdego z obowiązkowych egzaminów. Wynik uzyskany z egzaminu z przedmiotu do wyboru będzie miał znaczenie dopiero przy rekrutacji na studia, nie będzie miał natomiast wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego. Ważną zmianą w systemie maturalnym będzie odejście od sprawdzania rozwiązań według klucza na rzecz oceniania holistycznego. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena