Poprzez bardzo mały nakład inwestycja w pieniądz zastępczy i lokalny jest nie lada gratką, patrząc na unikalność, ciekawostkę, nakład i wzrastające zainteresowanie kolekcjonerów oraz inwestorów.

Data dodania: 2008-06-03

Wyświetleń: 2826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy na pieniądzach lokalnych można zarobić?

Dziś można ulokować z zyskiem pieniądze w monetach obiegowych, kolekcjonerskich oraz banknotach, będących obecnymi środkami płatniczymi. Mało kto wie, że w Polsce możemy płacić też pieniądzem lokalnym, bitym przez naszą Mennicę Polską S.A. Tygodnik internetowy CashFlow&You w najnowszej serii dla inwestorów, zamieścił artykuł, w którym opisuje, w jaki sposób można zarabiać na pieniądzach lokalnych i zastępczych. Publikuje też kolekcje nie dostępne jeszcze w oficjalnych katalogach numizmatycznych.

Poprzez bardzo mały nakład inwestycja w pieniądz zastępczy i lokalny jest nie lada gratką, patrząc na unikalność, ciekawostkę, nakład i wzrastające zainteresowanie kolekcjonerów oraz inwestorów.

Pieniądz lokalny w formie monety-żetonu pojawił się w 2006 roku w Jastarni (75 lat Juraty). Była to moneta-żeton zwana MERK, którą można było płacić w okresie od 1 maja 2006 do 30 września 2006 za towary i usługi. Moneta miała nominał "3 MERK".

Miasto Jastarnia wymieniało MERK-i po 3 złote za jedną sztukę, jednocześnie gwarantując, że przed upływem końca września, można będzie monetę bez problemów z powrotem wymienić na 3 złote. Było to niezłą promocją dla regionu, w którym ów żeton w formie monety się ukazał.

Władze miasta nie spodziewały się, że zwracana ilość merek w celu wymiany na złotówki będzie bardzo znikoma.

Prawie wszyscy, którym monetę udało się nabyć, zachowywali ją na pamiątkę lub w celu inwestycyjnym. Dlaczego? Otóż była naprawdę ciekawostką, do tej pory nie spotykaną od czasów przedwojennych, gdzie np. pojawiły się monety zastępcze dla miasta Gdańska w 1920 roku.

Monety-żetony, jeszcze nie skatalogowane w popularnych katalogach numizmatycznych, wybite dla miast: Mosiny, Rybnika, Powiatu Gdańskiego, Powiatu Krakowskiego w miedzi i srebrze oraz pełna treść artykułu „Cóż to jest pieniądz lokalny?” opublikowane zostały w tygodniku internetowym CashFlow&You nr 50 (20/2008), wydawca: e-ProfitSystem.
Autor artykułu i zdjęć: Artur Mikołajczak.

Licencja: Creative Commons