Tak jak w starożytnej Grecji odbywały się Dionizje, tak od 1810 r. w Bawarii odbywa się Oktoberfest. Święto to ma ponad dwustuletnią tradycję i nic nie wskazuje na to, iż miałoby zostać zawieszone.

Data dodania: 2014-08-09

Wyświetleń: 1298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak zanim zacznę omawiać obecne zwyczaje, czas zacząć od początku i dowiedzieć się z jakich przyczyn jest obchodzone to święto.

Oktoberfest to inaczej dożynki chmielne, które corocznie odbywają się w Monachium (Bawaria). Regułą jest, że święto październikowe może rozpocząć się dopiero po 15 września i trwać maksymalnie do pierwszej niedzieli paździenika. Pierwsze dożynki datuje się na 12 października 1810 r. Tego dnia bawarski książę Ludwig poślubił księżniczkę Therese von Sachsen-Hildburghausen. Po uroczystości na Błoni Teresy odbyły się zawody konne. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego też dwór królewski postanowił powtórzyć zawody rok później. Na początku Oktoberfest miał charakter sportowy. Z biegiem lat tradycja się zmieniła.

Obecnie dożynki przeniesiono na przełom września i października. Swoje piwo mogą prezentować tylko te browary, które warzą je zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku i podobną normą niemiecką z 1906 roku. Do browarni, które charakteryzują się tym, należą: Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu. Podczas trwania dożynek piwo podaje się w litrowych kuflach. Na początku były one porcelanowe, ale z biegiem czasu zmieniono je na szklane. Na straganach można kupić pamiątkowe kufle (te, z których pije się piwo są własnością browarów) z plakietką, na której znajduje się data i symbol imprezy. 

W początkowych latach, Oktoberfest był organizowany poza murami miasta. W dniu rozpoczęcia dożynek gospodarze i wystawcy udawali się w uroczystym pochodzie na plac, gdzie miał odbyć się Oktoberfest. Obecnie pochód prowadzi Münchner Kindl (herbowa figura Monachium w postaci dziewczyny w czarnym habicie franciszkańskim z kuflem w dłoni) oraz burmistrz Monachium. Za nimi idą gospodarze. 

Równo o godzinie 12.00 w hali Schottenhamel burmistrz miasta odszpuntowuje pierwszą beczkę piwa. Następnie pierwszy kufel wypija premier Bawarii wypowiadając słowa "Odszpuntowana!". Uroczyste otwarcie pierwszej beczki zwiastuje rozpoczęcie imprezy.

Na dożynki zjeżdżają ludzie z całego świata. Jest to jedna z największych i najbardziej znanych imprez na świecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena