Przebrnęliśmy przez modele sukien ślubnych teraz czas pomyśleć o dopełnieniu całości i zwieńczeniu dzieła. Nie zdziwi pewnie nikogo, gdy powiem, że za to odpowiedzialny jest welon. Jego korzenie sięgają już starożytnej Grecji. Źródła podają, iż znany był on wcześniej niż suknia ślubna.

Data dodania: 2014-09-07

Wyświetleń: 1885

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Welon wieńczy dzieło

Na początku wierzono, iż welon po same kostki ma za zadanie ochraniać Pannę Młodą przed niepożądanymi spojrzeniami. Symbolizował również oddanie i wierność mężczyzny. Kobieta mogła zdjąć go z głowy dopiero po wypowiedzeniu przysięgi małżeńskiej.

Obecnie welon jest nieodzownym elementem stroju ślubnego. Dlatego też Panna Młoda powinna równie dużą wagę przyłożyć do odpowiedniego nakrycia głowy. Ten drobny szczegół będzie przysłowiową wisienką na torcie, która zwieńczy dzieło. Warto zadbać o to, by welon kupić w tym samym salonie ślubnym lub u tej samej krawcowej, u której zamawiała suknię. Dzięki temu będzie miała pewność, że będzie on świetnie dopasowany do całości.

W obecnych czasach wybór welonów jest równie duży, jak i samych sukien ślubnych. Może być koronkowy, lamowany, ozdobiony koralikami czy kryształkami, żyłkowany lub w najprostszej postaci. Jego długość również jest rozpięta: sięgający do samych kostek (lub dłuższy), ewentualnie w wersji minimalistycznej - do ramion. Zależy to od fryzury Panny Młodej oraz materiału, z jakiego wykonana została suknia ślubna. Bardzo często spotyka się dwu-welon. Na jego całość przypadają dwie części: krótsza i dłuższa. Krótsza część służy do zasłonięcia twarzy, dłuższa natomiast wpinana jest we włosy. Po pierwszym tańcu przeważnie jest ona odpinana i pozostaje tylko krótszy welon. Wbrew pozorom, nie każdy welon pasuje do każdej sukienki.

Serca Panien Młodych podbijają również alternatywy tego nakrycia, np.: różnego rodzaju przypinki, toczki, kapelusze, ozdoby z kompozycji kwiatowych, diademy etc. Są świetnym rozwiązaniem dla sukien, które posiadają wysokie wykończenie. Tradycyjny welon ciężko wtedy dobrać, natomiast wymienione alternatywy na pewno się sprawdzą.

Niekiedy Panny Młode na własną rękę kupują ozdobę do włosów. Należy wtedy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • welon gładki - idealny do sukni bardzo eleganckiej i bogatej w dodatki;
  • welon koronkowy - polecany do sukni koronkowej. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że taki welon powinien być wykonany z tej samej koronki, co suknia ślubna lub bardzo podobnej;
  • welon z atłasową lamówką - jest najbardziej odpowiedni do sukni bardzo delikatnej, np. atłasowej;
  • welon zdobiony kryształkami czy koralikami - pasuje właściwie do każdej sukni, oczywiście, jeżeli się nie przesadzi z ilością tych zdobień, ponieważ taki welon może przyćmić piękno kreacji ślubnej.

Jak same widzicie rodzajów welonu jest bardzo dużo. Gwarantuje to stuprocentowe powodzenie przy jego wyborze, ponieważ nawet najbardziej wymagająca kobieta znajdzie coś dla siebie. Wszystko to sprawi, że welon stanie się niezwykłą ozdobą, jak i zwieńczeniem całej kreacji.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena