Skanska podnosi kwalifikacje prawie 2300 swoich pracowników dzięki szkoleniom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Data dodania: 2008-06-03

Wyświetleń: 4183

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firma budowlana Skanska sukcesywnie inwestuje w kompetencje i wiedzę swoich pracowników. Cel ten realizowany jest w ramach projektu szkoleniowego „Uniwersytet Skanska”, który współtworzy firma House of Skills.
W projekcie „Uniwersytet Skanska” spółka House of Skills odpowiedzialna była za pomoc w pozyskaniu funduszy unijnych, a następnie za przeprowadzenie cyklu szkoleń pozwalających rozwinąć lub wzmocnić umiejętności menedżerskie. Całkowity koszt projektu trwającego ponad dwa lata wyniósł 6,2 mln zł, natomiast kwota dofinansowania jaką pozyskano ze środków unijnych to prawie 4 mln zł. Do tej pory w szkoleniach wzięło udział około 2300 pracowników Skanska zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych firmy na terenie całej Polski, należących do różnych poziomów struktury. Wśród nich znaleźli się: brygadziści, główni specjaliści, kierownicy, inżynierowie, koordynatorzy, menedżerowie i dyrektorzy oddziałów. Zakończenie projektu „Uniwersytet Skanska” planowane jest na 30 czerwca 2008 r.
Głównym celem „Uniwersytetu Skanska” był wzrost konkurencyjności firmy.

„Pozycji lidera w branży nie uzyskuje się przez przypadek. Wyróżnienia, tytuły i wysokie miejsca w rankingach, jakie uzyskuje Skanska są efektem skuteczności naszej pracy i dużego zaangażowania w sukcesywny rozwój firmy. Jest on możliwy tylko wówczas, kiedy inwestuje się w ludzi. Jedną z form są szkolenia, które pomagają zwiększyć efektywność naszej pracy i poziom kompetencji.” – powiedział Roman Wieczorek, prezes zarządu Skanska S.A.
Trenerzy House of Skills przeprowadzili 615 szkoleń, co zajęło w sumie 992 dni. Zajęcia obejmowały m.in. negocjacje, sztukę prezentacji, motywowanie, zarządzanie poprzez cele, a także rozwój umiejętności komunikacyjnych. Uczestnicy szkoleń zwracali uwagę m.in. na wyjątkową atmosferę zajęć, wysoką jakość ich prowadzenia oraz przydatność tematyki w codziennej pracy.

„Skala projektu była wyzwaniem – organizacja szkoleń dla prawie 2300 osób rozciągnięta na dwa lata. Spotkania odbyły się z menedżerami każdego szczebla, aż do prezesa Romana Wieczorka włącznie. Chodziło o to, by pokazać jak dostosować swój styl zarządzania do potrzeb pracownika adekwatnie do zleconego mu zadania. Za każdym razem, przy prowadzeniu tak rozległego programu, satysfakcja polega na usłyszeniu jak cała firma „mówi” tym samym językiem zarządzania.” - mówi Marcin Konieczny z House of Skills, jeden z trenerów, prowadzących szkolenia.

„Zależało nam na tym, aby pracownicy wiedzieli, że ich rozwój traktowany jest w firmie priorytetowo.” - mówi Katarzyna Skorupka – Podziewska, Menadżer Departamentu Zasobów Ludzkich. „Poprzez szkolenia Uniwersytetu Skanska wyposażyliśmy naszych pracowników w pełen zakres umiejętności pozwalający im efektywnie zarządzać projektem, ludźmi oraz sobą. Zauważalne jest również to, że zmienili oni sposób myślenia o relacjach jakie powinny zachodzić pomiędzy przełożonym a podwładnym, jak również pomiędzy współpracownikami, członkami zespołu. Szkolenia uczyły bowiem jak budować odpowiednie relacje, jak efektywnie pracować w zespole, jak motywować swoich pracowników, oceniać ich i rozwijać. Oprócz podnoszenia swoich kwalifikacji Uniwersytet Skanska stał się okazją do lepszego wzajemnego poznania się pracowników firmy, którzy na co dzień pracują na projektach rozmieszczonych na terenie całej Polski i rzadko mają okazję, aby się spotkać i wymienić doświadczeniami związanymi ze specyfiką pracy w innym oddziale. Wiemy, że możliwość ta była przez pracowników bardzo ceniona.”

„Uniwersytet Skanska” jest już dziewiątym projektem House of Skills finansowanym z funduszy EFS. Wcześniejsze projekty realizowane były m.in. dla AC Nielsen, PKP oraz Banku Handlowego w Warszawie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena