Palenie to w dzisiejszych czasach jeden z najbardziej popularnych nałogów. Osoby palące możemy spotkać tak naprawdę wszędzie, na przystanku, przed sklepem czy w parku. Wiele spośród tych osób chciałoby rzucić palenie, jednak okazuje się, iż nie jest to takie proste. 

Data dodania: 2014-07-29

Wyświetleń: 1072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tysiące nałogowych palaczy ma za sobą liczne próby wyzbycia się nawyku sięgania po paczkę papierosów w sytuacjach stresowych czy po prostu z nudów. Często jednak przegrywają oni tę walkę po raz kolejny, a częstym powodem jest niewystarczająca motywacja.


Choć może się to wydawać nieważne, to jednak powód, dla którego podejmujemy decyzję o rzuceniu palenia ma duży wpływ na końcowy rezultat naszych zmagań. Inaczej bowiem podchodzimy do prób wyzbycia się tego nałogu kiedy robimy to z powodu namów członków rodziny, a inaczej gdy w grę wchodzi nasze zdrowie. Odpowiednia motywacja może być kluczem do naszego sukcesu, dlatego w każdym przypadku gdy będziemy chcieli rzucić palenie, powinniśmy stworzyć jak najdłuższą listę powodów, dla których warto to zrobić i patrzeć na nią każdego dnia. Oczywiście taka lista to dopiero dobry początek do naszej walki z nałogiem.


Kolejnym krokiem może być stopniowe ograniczanie palenia poprzez stosowanie dostępnych w każdej aptece środków farmakologicznych. Pozwalają one zaspokajać zapotrzebowanie naszego organizmu na nikotynę bez sięgania po papierosa. Może nas to przede wszystkim oduczyć tego nawyku czy nawet potrzeby samego potrzymania papierosa w dłoni. Oczywiście nie możemy liczyć na to, że po pierwszym zastosowaniu problem zniknie. Musimy uzbroić się w cierpliwość i krok po kroku zmniejszać dawki nikotyny, aż nie będziemy jej już potrzebować do normalnego funkcjonowania.


Stosunkowo nowym sposobem na rzucenie palenia tradycyjnych papierosów jest natomiast przejście na używanie e-papierosa. Liczne grono palaczy wybrało to alternatywne rozwiązanie jako mniej szkodliwe dla ich zdrowia. Osoby, które to zrobiły twierdzą, że dzięki temu czują się o wiele lepiej i co najważniejsze - nie zatruwają zdrowia swojego i osób w ich otoczeniu. Podobnie jednak jak w przypadku sposobów farmakologicznych musimy pamiętać o stopniowym ograniczaniu stosowania e-papierosów, a będziemy w stanie na zawsze pozbyć się tego nałogu z naszego życia.

Ważnym aspektem w rzuceniu palenia, ale także rozprawienia się z innymi nałogami jest wsparcie psychiczne otoczenia - rodziny, znajomych, kolegów w pracy. Należy je tym samym odpowiednio przygotować na zmiany - zwykła rozmowa powinna wystarczyć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena