Dzisiaj większość kobiet nie wyobraża sobie życia bez farby do włosów. Farbowanie włosów towarzyszy nam regularnie. Większość osób zdaje sobie przy tym sprawę z tego, że jest to proces uszkadzający nasze włosy. Niemniej jednak możemy zminimalizować szkodliwy wpływ farb do włosów, a nawet wybierać takie farby, które będą wręcz odżywiać.

Data dodania: 2014-06-04

Wyświetleń: 1593

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Farby do włosów działają w sposób chemiczny, tworząc połączenia z białkami trzonu włosa - w tym z białkiem keratyną. Powstają przy tym dosyć silne wiązania jonowe COO--NH3 + oraz słabe wiązania typu van der Vaalsa oraz wodorowe.

Słabe wiązanie wodorowe ulegają rozpadowi po kilku kolejnych spłukaniach włosów przy użyciu wody i zwykłego szamponu. Natomiast wiązania jonowe są na tyle trwałe, że zapewniają długofalowy efekt w postaci pożądanej barwy włosów. Ulegają one stopniowemu niszczeniu dopiero pod wpływem wielokrotnych spłukań włosów po wcześniejszym ich umyciu szamponem zawierającym dodatek substancji anionowych lub kationowych.

Żeby przyspieszyć proces farbowania włosów, producenci farb dodają do nich bardzo często amoniak i rezorcynę – są to substancje ułatwiające uzyskanie pożądanej i trwałej barwy włosów. Niemniej jednak rezorcyna i amoniak bardzo szkodzą naszym włosom – wysuszają je oraz sprawiają, że stają się one łamliwe i podatne na uszkodzenia. To sprawia, że po farbowaniu wskazane jest nałożenie odpowiedniej odżywki do włosów, która zminimalizuje szkodliwy efekt działania rezorcyny i amoniaku.

Naturalne farby do włosów bardzo często nie zawierają amoniaku i rezorcyny, dzięki temu nie niszczą struktury włosa, a jednocześnie tworzą trwałe, barwne połączenia z keratyną w trzonie włosa. Farby naturalne zawierają barwniki roślinne o odczynie zasadowym, dzięki obecności grup amonowych -NH2 w ich pierścieniach heterocyklicznych. Zasadowy charakter naturalnych barwników roślinnych pozwala na wykluczenie z farb naturalnych amoniaku i rezorcyny, bez wpływu na mechanizm barwienia. Po zastosowaniu naturalnych farb do włosów, barwa jest zwykle intensywna, porównywalnie jak przy zastosowaniu produktów syntetycznych, a niejednokrotnie nawet intensywniejsza i trwalsza.

Farby naturalne zawierają dodatek multiwitaminowy, bogaty w przeciwutleniacze, a działający jak odżywka, dlatego proces farbowania staje się wręcz zabiegiem odżywczym dla naszych włosów.

Podsumowując – starajmy się wybierać naturalne farby do włosów, które nie niszczą naszych włosów tak, jak produkty drogeryjne, dzięki temu, że nie zawierają amoniaku i rezorcyny, a także dlatego, że są wzbogacane dodatkiem multiwitaminowym, odżywiającym włosy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena