Odpowiednia wentylacja pomieszczeń użyteczności publicznych jest kwestią kluczową zwłaszcza w trudniejszych warunkach atmosferycznych, kiedy znacznie obniża się komfort przebywających w nich ludzi.

Data dodania: 2014-05-27

Wyświetleń: 1445

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, urządzenia wentylacyjne mają za zadanie utrzymywać nie tylko odpowiednią temperaturę pomieszczenia, ale również zapewniać właściwą wilgotność i prędkość przepływu powietrza, a w specyficznych warunkach - zadbać o możliwie najmniejszy stopień zanieczyszczenia.

O ile w niektórych pomieszczeniach ze względu na dogodne położenie czy specyficzną architekturę wystarczą rozwiązania najprostsze w postaci naturalnej wentylacji, o tyle bardziej rygorystyczne wymogi komfortu cieplnego pomieszczenia (kina, biura, sale muzealne itp.) czy też trudniejszy mikroklimat (hale przemysłowe, kotłownie), skłaniają do użycia w pełni zautomatyzowanych urządzeń wentylacyjnych. Takie urządzenia monitorują na bieżąco określone parametry wentylowanego pomieszczenia i w razie konieczności uruchamiają odpowiednie procedury.

Podczas projektowania systemu wentylacyjnego podstawowym więc czynnikiem wpływającym na użycie takiej, a nie innej technologii, są oczywiście wymogi komfortu cieplnego. Nie wszystkie parametry muszą być ujmowane przez projektanta. W niektórych halach produkcyjnych wymogi komfortu cieplnego można sprowadzić do podstawowego poziomu wystarczającego do zapewnienia odpowiednich warunków pracy zarówno pracownikom, jak i urządzeniom przemysłowym. Natomiast o wiele bardziej rygorystyczne obostrzenia co do jakości wentylowanego powietrza mają takie pomieszczenia użyteczności publicznej, jak: sale audytoryjne, sale widowiskowe, kina czy teatry. System wentylacyjny w takich pomieszczeniach ma za zadanie monitorować znacznie większej ilości parametrów. Pomieszczenia tego typu wymagają utrzymywania komfortowego mikroklimatu. Projektant systemu wentylacyjnego musi brać pod uwagę oprócz kubatury pomieszczenia, również takie wielkości, jak: zakładana ilość osób czy pracowników przebywających w danej sali, rodzaj aktywności fizycznej, ale również rodzaj odzieży, jaką ma na sobie osoba przebywająca w sali. Są to naturalnie bardzo skomplikowane obliczenia, bowiem dostarczenie do pomieszczenia odpowiedniej dawki świeżego powietrza dla określonej kubatury, musi być zrealizowane w granicach akceptowalnych wartościach przepływu powietrza (od 0,3 do 0,6 m/s). Wartości zbyt małe mogą powodować uczucie duszności, zbyt wielkie zaś – przeciągu. Dodatkowym istotnym czynnikiem wpływającym na komfort w zamkniętej sali jest stan higieniczny powietrza, czyli jego czystość i wolność od zanieczyszczeń.

O tym, jak ważna jest właściwie dobrana wentylacja, niech powie sam fakt, że 2/3 czasu dorosłego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Zły mikroklimat i niekomfortowe warunki pracy zauważalnie wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale także i na zdrowie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena