Wielokrotnie w ostatnim czasie można czytać o systemach monitorowania GPS pojazdów, które służą przede wszystkim kontroli trasy przemieszczania się pracownika w firmie, np. budowlanej. Zarządzanie flotą jest rozwiązanym również w samochodach prywatnych, jednak rzadziej. 

Data dodania: 2014-05-27

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Plusy i minusy korzystania z GPS pojazdów

Czy warto wykorzystać to rozwiązanie we własnych pojazdach? Jakie są korzyści a jakie ryzyko z wykorzystywania takiego urządzenia, innymi słowy jakie są plusy i minusy?

Rozpocząć warto od krótkiego wyjaśnienia: system zarządzania flotą użyty może zostać od zainstalowania go w każdym pojeździe, który chcemy by był monitorowany. Informacje otrzymujemy dzięki oprogramowaniu w sieci na ekranie własnego urządzenia podłączonego do Internetu. 
Warto jest wyposażyć pojazd ze względu na notowany wzrost efektywności pracowników. Wyobraźmy sobie: pan Maciej pracujący w naszym przedsiębiorstwie od 3 lat dowiedział się o zamontowaniu systemu w użytkowanym pojeździe. Od tej pory nie korzysta z dodatkowych przejazdów, które wcześnie sobie nieuczciwie fundował. Nie chce ryzykować ewentualnej trudnej rozmowy z szefem, czy – w dalszej perspektywie – utraty pracy. Minusem natomiast będzie w tym przykładzie poczucie zastraszenia, czy inwigilacja pracowników. Atmosfera w pracy naszych podwładnych i nasza zależy w dużej mierze od nas. Dobrą praktyką jest wyjaśnienie jakie urządzenia są zamontowane w pojazdach i czemu służą. Z drugiej strony jeśli nasi pracownicy nie mają nic do ukrycia to zaakceptują zmianę.

Nasz podwładny może pracować nieefektywnie – co łatwo możemy zweryfikować w oprogramowaniu dostarczonym razem z urządzeniem. Ta możliwość stwarza okazję do szukania najbardziej efektywnych pracowników. Wystarczy stworzyć odpowiedni system premiowy za optymalizację tras czy oszczędność paliwa (system GPS pojazdu nam w tym pomoże) i weryfikować, którzy pracownicy rzeczywiście mają predyspozycję do wykonywanej pracy.


Planując logistykę pracownicy realizujący ją często mają problem z tzw. pustymi przejazdami. Występują one, gdy nieoczekiwanie nie odbędzie się załadunek u kontrahenta. Korzystając z oprogramowania systemu GPS pojazdu mamy dostępną mapę przejazdów. Możliwe jest więc szybkie określenie najbliższego koniecznego transportu i wystarczy tam skierować kierowcę. Plusem jest więc redukcja pustych przejazdów i maksymalne wykorzystanie czasu pracy kierowców.

Wielu zainteresowanych instalacją we własnej flocie GPS pojazdów zainteresuje korzyść z optymalizacji tras i przejechanych kilometrów. W dostarczanym oprogramowaniu mamy bowiem możliwość zaplanowania najbardziej optymalnej trasy przejazdu. Dodatkowym plusem powiązanym z krótszymi trasami i mniejszą ilością przejechanych kilometrów jest optymalizacja kosztów paliwa.


GPS pojazdów jest wykorzystywane również jako lokalizator położenia pojazdu. Wiadomo dzięki temu gdzie znajduje się obecnie pracownik, któremu przekazaliśmy np. konkretną trasę przejazdu. Mamy jednocześnie system komunikacji pomiędzy bazą a pracownikiem – możemy w każdej chwili poinformować go telefonicznie o zmianie trasy w dogodnym dla nas momencie. Innym atutem jest szansa na zaplanowanie serwisów na trasach pojazdów.


Jest to lista przede wszystkim korzyści posiadania systemu zarządzani flotą. Czy są poważne minusy? Z pewnością, jak w każdej technologii znajdą się elementy ryzyka, straty. Należą do nich:

  • ryzyko fałszywych alarmów urządzania, które ma zainstalowany sygnał w sytuacji prób ingerencji
  • może zdarzyć się sytuacja, że zdesperowany pracownik dokona próby zniszczenia, zagłuszenia urządzania np. poprzez zalanie wodą
  • atmosfera w firmie – mimo naszych starań zapobiegnięcia – może się pogorszyć
  •  liczmy się z odejściem pracowników do konkurencji jeśli ci będą mocno niezadowoleni ze zmiany wynikłej z zainstalowania GPS pojazdu

Rozważając plusy i minusy instalacji systemu GPS pojazdów w pojazdach firmowych, warto pomyśleć szerzej. Przeanalizować trzeba nie tylko co stoi za i przeciw zakupowi urządzenia, ale również parametry tych systemów monitorowania. Istotne są nie tylko cena, czy oferowany serwis. Również dostarczane przez ofertę firmy oprogramowanie, które powinno spełniać nasze wymagania. Warto przez analizę poszczególnych ofert firm określić własne wymagania, potrzeby. 

Podejmując decyzję pamiętajmy o roli jaką pełnią w firmie pracownicy, by po wdrożeniu systemu czuli się komfortowo, stworzymy im odpowiednie możliwości pracy w nowej dla nich sytuacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena