Moda na sport, na uprawianie przeróżnych dyscyplin, także tych, które można uprawiać w salach i halach sportowych, jest coraz powszechniejsza.

Data dodania: 2013-04-05

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Polsce wykonuje się około 500 podłóg sportowych rocznie. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje ok. 20.000 hal i sal sportowych oraz gimnastycznych. W każdym z tych obiektów jest podłoga. Nie zwykła. Podłoga sportowa. A to jest bardzo duża różnica w kwestii utrzymania jej w czystości, z czego nie każdy sobie zdaje sprawę. Jednym z  ważniejszych parametrów charakteryzujących podłogi sportowe jest poślizg. Aktualnie do konstrukcji podłóg sportowych zastosowanie ma ok. 20 norm. Normy DIN 18032-2 oraz PN-EN 14904 ustalone zostały przede wszystkim w kontekście związanym z bezpieczeństwem użytkowania podłóg sportowych. Jednak parametr poślizgu można bardzo łatwo zmienić podczas procesu sprzątania i pielęgnacji podłóg sportowych. Stosowanie przez firmy sprzątające nieodpowiednich środków chemicznych doprowadza do bardzo istotnych zmian poślizgu powierzchni. Logicznym jest więc w tym miejscu podanie, jakich produktów unikać, a jakie stosować. Łatwiej będzie jednak wymienić te drugie, gdyż odpowiedź jest bardzo prosta: podłogi sportowe na salach i halach sportowych należy czyścić i pielęgnować wyłącznie produktami posiadającymi potwierdzenie spełnienia wymagań norm. W przypadku powłok zabezpieczających warto zwrócić uwagę, że bardzo wielu producentów i instalatorów nie zaleca ich stosowania. Jest też grupa, która wyraźnie wskazuje produkt oraz producenta. Ogólnie, bardzo istotne jest dokładne poznanie i szczegółowe stosowanie się do instrukcji czyszczenia i pielęgnacji, którą przekazuje użytkownikowi wykonawca podłogi sportowej.

Stopień intensywności używania tych podłóg, ilość energii, którą uczestnicy, niekoniecznie nawet wyczynowi, wkładają w udział w przeróżnych grach i zawodach sprawia, że zdarzają się kontuzje, stłuczenia, zwichnięcia, obtarcia czy bardziej uciążliwe przypadki jak złamania. W momencie, gdy poszkodowany sportowiec występuje o odszkodowanie z racji własnego ubezpieczenia, ubezpieczyciela interesuje, czy podłoga w danej sali spełnia wymagania odpowiednich norm. Jeżeli okaże się, że zastosowano np. produkty pielęgnacyjne niedopuszczone do użytku – całą odpowiedzialnością powstania wypadku obarcza się firmę, która zastosowała nieodpowiednie produkty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena