W poprzednim artykule wspomniano już o czym będzie mowa, a mianowicie dużą uwagę poświęcimy Ossolineum, które jest jednym z najważniejszych budynków zabytkowych Wrocławia. Dodatkowo słów kilka na temat słynnej Hali Targowej.

Data dodania: 2014-05-15

Wyświetleń: 907

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ossolineum, którego nazwa pochodzi o nazwiska Ossolińskich jest to instytut który łączy w sobie Wydawnictwo, Bibliotekę oraz samo Muzeum imienia Lubomirskich. Zwiedzanie Wrocławia warto zacząć od tego miejsca choćby z racji tego, że posiada bardzo bogate zbiory biblioteczne, które w przeszłości znajdowały się we Lwowie. Zbiory te tworzą centrum całej kultury polskiej. Co więcej muzeum które się tam znajduje ma swoich zasobach rękodzieła największych polskich pisarzy oraz poetów takich jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz czy Juliusz Słowacki. Warto zaznaczyć, że całe zbiory trafiły do Wrocławia dopiero po wojnie. Jeśli chodzi o to co możemy konkretnie zobaczyć w tym miejscu to zbiory biblioteczne liczą aktualnie prawie dwa miliony jednostek. Ich wgląd jest możliwy, aż w dziewięciu czytelniach. Aby dbać o trwałość materiałów archiwalnych, zakład siedem lat temu wprowadził możliwość cyfrowego wglądu do zbiorów. Miejsce to jest przygotowane także na przyjęcie wycieczek szkolnych chcące wypełnić zwiedzanie Wrocławia właśnie odwiedzinami Zakładu Naradowego. Obiekt oferuje liczne zajęcia edukacyjne o różnych tematach. Warto podkreślić, że wszystkie takie zajęcia są całkowicie bezpłatne.

Drugim miejscem które  polecamy w tym artykule do zwiedzania Wrocławia jest Hala Targowa. Powstała na początku dwudziestego wieku, na potrzeby ustabilizowania hierarchii handlu w centrum Wrocławia. Przed powstaniem Hali, znajdował się tam dwór biskupów istniejący od czternastego wieku. Aby upamiętnić tą budowlę w konstrukcje Hali wbudowano kule armatnie. Elementy które przyciągają turystów to z pewnością modernistyczne wnętrze, a także żelbetowe łuki w kształcie paraboli, które pełnią funkcję dodatkowego podtrzymania dachu Hali. Z zewnątrz sprawia mylne wrażenie jakby to był budynek pochodzący z czasów średniowiecza. Nic bardziej mylnego! Takie było założenie już podczas tworzenia projektu. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, obiekt służy największym targom w mieście. Zwiedzanie Wrocławia należy sobie zaplanować tak, aby chcąc odwiedzić Halę Targową zmieścić w przedziale czasowym od ósmej do dziewiętnastej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena