Sebum, czyli łój skórny to naturalna substancja nawilżająca i natłuszczająca skóry. Tworzy na niej antybakteryjną warstwę ochronną. Jeśli jednak mamy cerę trądzikową lub tłustą, wydziela się w nadmiarze, prowadząc do problemów skórnych.

Data dodania: 2014-05-14

Wyświetleń: 1579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cera trądzikowa i tłusta - 7 sposobów  jak wygrać z trądzikiem!

Jak radzić sobie, żeby ich uniknąć? Normalna i sucha skóra funkcjonuje w cyklu naskórkowym: wymiana komórek, produkcja nowych, zrzucanie starych. Za to skóra tłusta produkuje za dużo sebum oraz nadmiernie rogowacieje, prowadząc do powstawania zaskórników - pożywki dla bakterii typu Propionibacterium acnes i Staphylococcus aureus, odpowiedzialnych za trądzik. Przy jej pielęgnacji szczególny nacisk należy więc położyć na stosowaniu preparatów zmniejszających łojotok, a jednocześnie hamujących nadmierne rogowacenie skóry i działaniu przeciwzapalnym.

Jeśli chcesz zapobiec świeceniu się skóry i stosujesz tylko kremy matujące, popełniasz błąd. Twoja skóra broni się przed wysuszaniem i wytwarza jeszcze więcej łoju. Dobrze nawilżona tłusta cera będzie przetłuszczać się rzadziej. Wystarczy codziennie stosować się do kilku punktów, aby pozbyć się problemów z cerą. Oto one:

1. Stosuj dobry krem nawilżający. Cerze tłustej i trądzikowej nie służy zwykły krem. Ten odpowiedni kosmetyk powinien mieć małą zawartość tłuszczów oraz lekką formułę. Skoro tłusta i trądzikowa skóra produkuje dużo sebum, wymaga nawilżenia, a sucha - natłuszczenia. Tłusta konsystencja kremu może też spowodować zatkanie porów, a to doprowadzi do pogorszenia stanu cery.

2. Myj codziennie swoją cerę delikatnym antybakteryjnym żelem do mycia twarzy Wiele osób z problematyczną tłustą i trądzikową cerą popełnia błąd, myjąc twarz środkami silnie wysuszającymi lub mydłem, aby pozbyć się nadmiaru sebum. Preparaty o silnym działaniu podrażniają skórę, w efekcie czego staje się ona czerwona i przesuszona.

3. Złuszczaj skórę regularnie. Jeśli masz cerę problematyczną - tłustą lub trądzikową, pamiętaj, że sukces w jej pielęgnacji osiągniesz, jeśli połączysz efektywne nawilżanie cery z jej regularnym złuszczaniem. Do tego rodzaju cery odpowiednie są pilingi enzymatyczne, ponieważ zawierają enzymy owocowe lub ziołowe, które rozpuszczają martwe komórki, a także preparaty z kwasami owocowymi (alfa-, beta-hydroksykwasami).

4. Dbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywasz. Zimą powietrze w domu czy biurze jest przesuszone z powodu kaloryferów, wiosną i latem z powodu włączonej klimatyzacji. Warto, zwłaszcza sypialnię, przewietrzyć przed snem, ponieważ chłodne powietrze nie wysuszy nam skóry. Zimą można też zawiesić na kaloryferze mokre ręczniki albo pojemniki z wodą, które parują, czyli podnoszą wilgotność powietrza.

5. Nawilżaj się od środka. Pij co najmniej 2 litry wody mineralnej dziennie, a w szybkim czasie odczujesz poprawę stanu skóry, a przy okazji oczyścisz organizm i ułatwisz trawienie.

6. Dbaj o kwaśny odczyn skóry. Odpowiednia kwasowość skóry jest związana z obecnością kwasów tłuszczowych zawartych w łoju. Jeśli jest właściwa, chroni skórę przed namnażaniem się bakterii, którym nie sprzyja środowisko kwaśne. Najkorzystniejsze dla skóry jest pH lekko kwaśne - 5,5.  Trądzikowa, przesuszona lub przetłuszczająca się cera ma zwykle pH około 6. Do utraty kwaśności skóry dochodzi najczęściej z powodu nieodpowiedniej jej pielęgnacji  - np. jeśli myjemy twarz wodą z mydłem, które ma odczyn pH między 9-11. Jak więc zachować lekko kwaśny odczyn skóry i pożegnać się z wypryskami, zaskórnikami czy świecącą skórą? Odstaw mydło, sięgnij po żel do mycia.

7. Kwaśna powierzchnia, zasadowe wnętrze. Aby cieszyć się zdrową skórą i zdrowym organizmem, przestrzegaj tej pozornie sprzecznej zasady. O ile skóra powinna mieć odczyn kwaśny, wnętrze naszego organizmu, aby funkcjonował właściwie, dla zdrowia wymaga środowiska alkalicznego, czyli pH powyżej 7 (krew ok. 7,35 - 7,45 pH). Jeśli dbamy, żeby nasz ustrój miał charakter zasadowy, wspieramy tym naszą odporność, zapobiegamy chorobom jak reumatyzm czy nowotwory oraz poprawiamy jakość skóry od środka. Zmień więc swoją dietę. Unikaj pokarmów zakwaszających organizm: alkohol, kofeina, nabiał, słodkie owoce, mięso w nadmiarze. Jedz za to pokarmy alkalizujące: pomidory, cytrusy, zielone warzywa. Warto od czasu do czasu zastosować detoks organizmu oparty na tej zasadzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena