Montaż domofonów przy wejściu do posesji sprawia, że do czasu otworzenia przez nas drzwi, mamy możliwość skontrolowania gościa poprzez słuch lub nawet wzrok. Oczywiście domofony nie uchronią nas całkowicie przed intruzami, jednak z pewnością zmniejszą możliwość wtargnięcia niechcianych osób do naszego domu.

Data dodania: 2014-05-06

Wyświetleń: 996

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domofony mają przede wszystkim zapewniać nam poczucie komfortu, dlatego też producenci systemów domofonowych przeganiają się w coraz to nowszych funkcjach, jakie możemy sobie zamówić. Najczęściej spotykanymi są takie udogodnienia jak możliwość odblokowania furtki za pomocą kodu, zbliżeniowo lub za pomocą pilota. 

Już od dawna domofony są normalnością i minął okres kiedy to można je było spotkać tylko na pojedynczych domach czy też blokach. Warto jednak zauważyć, że jeszcze kilka lat konkurencja na rynku domofonowym była znikoma głównie z racji braku zapotrzebowania na nie. Dziś zaś bez problemu znajdziemy mnóstwo ofert urządzeń, a nawet ich instalacji.

Dwa systemy domofonowe

Domofony dzielą się na dwa rodzaje systemów. Są to systemy Simplex oraz duplex. Pierwszy z nich jest to system naprzemienny czyli słychać tylko osobę która stoi przy drzwiach czy furtce. System duplex natomiast pozwala na rozmowę obu stron jednocześnie. Jak łatwo się domyślić domofony typu duplex są zdecydowanie bardziej funkcjonalne i to one podbiły domofonowy rynek.

Domofony analogowe

Są to domofony w klasycznej wersji. Wykonywane są w systemach analogowych. Każdy unifon połączony jest bramofonem za pomocą oddzielnego kabla. System analogowy jest używany głównie w domach jednorodzinnych, gdzie liczba połączonych ze sobą urządzeń jest ograniczona, zazwyczaj jest to jeden bramofon oraz jeden w porywach do dwóch unifonów.

Domofony cyfrowe

Owe domofony zbudowane są z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala na numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni szyfr, aby otworzyły się drzwi wejściowe. Domofony cyfrowe mogą być połączone z systemem ochrony budynku. Ich konstrukcja sprawia, że jeśli słuchawka została źle odłożona, urządzenie nadal działa prawidłowo czego na pewno nie będziemy mogli doświadczyć korzystając z domofonów analogowych.

Domofony analogowo-cyfrowe

Są to domofony, w których analogowe uniżony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi mogą zostać otwarte za pomocą specjalnej kontroli dostępu

Domofony radiowe

Domofony sterowane drogą radiową, w których drzwi czy też bramę można otworzyć, będąc w dowolnej części domu. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni przycisk na pilocie, a ten drogą radiową uruchomi zamek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena