Domofon to urządzenie, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy do zamontowania. Samo korzystanie jest już banalne, a funkcje jakie pełni sprawiają, że bezpieczeństwo naszej posesji i komfort wzrasta.

Data dodania: 2014-04-28

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domofony montujemy standardowo przy wejściu na posesję, przy furtce zaopatrzonej w elektrozaczep. Dobrze, jeżeli domofon jest zamontowany po stronie klamki. Montaż po stronie klamki ułatwia naszym gościom obsługę urządzenia jednocześnie pozostawiając klamkę furtki, a właściwie uchwyt w zasięgu ręki bez konieczności odchodzenia od urządzenia. Umożliwia to swobodne prowadzenie konwersacji i w międzyczasie chwytanie za uchwyt furtki. Bramofon montujemy tak, aby mikrofon był na wysokości około 150 - 160 cm od ziemi.

Wewnętrzne panele lub panel montujemy w domu. Najlepiej wybrać miejsce, w miarę ustronne, aby korzystanie z domofonu było komfortowe również dla domowników. Dobrze, jeżeli mamy możliwość obserwowania furtki przez okno, zwiększa to nasz komfort przy weryfikacji osób, które zamierzamy wpuścić na swoją posesję. Jeżeli nie ma takiej możliwości warto zastanowić się nad opcją wideodomofonu. Korzystając z wideodomofonu mamy możliwość obserwowania rozmówcy na ekranie LCD. Panel wewnętrzny montujemy w domu na wysokości około 150 cm. Jeżeli jest to tradycyjny domofon, jest on najczęściej wyposażony w słuchawkę, która daje nam pewien margines manewru - możemy podejść do okna itp. Często spotyka się domofony umieszczone w wiatrołapach, nie jest to dobry pomysł z uwagi na konieczność wyjścia do wiatrołapu przez co wychładzamy mieszkanie.

Samą instalację prowadzimy w możliwie najprostszy sposób, jeżeli jest to możliwie w linii prostej, choć nie ma to wpływu na jakość odbioru sygnału. Jednak należy zwrócić uwagę na odległość pomiędzy panelem zewnętrznym i wewnętrznym z uwagi na ograniczony zasięg niektórych modeli. Fakt, iż standardowo posiadają wystarczający zasięg do montażu w domkach niemniej w przypadkach mniej standardowych warto zwrócić na to uwagę. Ważne jest, aby nie łączyć przewodów w ziemi zapobiegnie to w przyszłości ewentualnym problemom. W przypadku braku możliwości łatwego montażu instalacji możemy zdecydować się na domofon bezprzewodowy. Obecnie modele te zapewniają według producentów łączność na odległość do 400 m, co jest doskonałym wynikiem. Modele te mają jednak pewne ograniczenia szczególnie, gdy chcemy zamontować więcej oddzielnych kanałów w panelu zewnętrznym (np. 3 przyciski dla trzech rodzin) lub posiadać dwa lub więcej niż jeden panel wewnętrzny do jednego kanału.

Dodatkowym atutem jest to, że domofony przewodowe są bardzo stabilne, a w przypadku domofonów cyfrowych ich modułowa budowa ułatwia późniejsze serwisowanie.

Samo położenie przewodów jest proste, ale należy pamiętać, że konieczne jest zakupienie kabli ziemnych dobrej jakości i lepiej umieścić je w plastikowych osłonach. Pamiętajmy tez, aby przewód zasilania domofonu biegł w oddzielnej osłonie. Zminimalizujemy możliwość ewentualnych zakłóceń w późniejszym użytkowaniu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena