W okresie od świąt wielkanocnych do „majówki” Rzym będzie przeżywał prawdziwe oblężenie. Rzesze turystów zwiedzających starożytne miasto i tysiące pielgrzymów biorących udział w uroczystościach na placu św. Piotra w Rzymie w związku z kanonizacją Jana Pawła II. Również jedziesz do Rzymu? Przeczytaj!

Data dodania: 2014-04-18

Wyświetleń: 1300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osoby planujące „rzymskie wakacje” mają do wyboru dwie formy zabezpieczenia. Po pierwsze, mogą wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), w ramach której obywatele państw Unii Europejskiej mogą korzystać z publicznej służby w państwach członkowskich, o ile są ubezpieczeni w kraju. Drugą możliwością jest zakup indywidualnej polisy turystycznej. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno EKUZ jak i polisy. Tym bardziej, że EKUZ można wyrobić bezpłatnie.

Karta EKUZ to za mało, ale...

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) stanowi bezpłatną kartę, którą możesz wyrobić w najbliższym oddziale NFZ lub listownie (w tym przypadku procedura może potrwać nawet do kilku tygodni w okresie wzmożonej aktywności turystycznej np. w czasie „majówki” czy w szczycie wyjazdów wakacyjnych).

Listę włoskich placówek, w których skorzystasz ze świadczeń państwowej służby zdrowia, uzyskasz w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). Co więcej, w niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio diguardia turistica, Servizio di guardia medica estiva). W razie potrzeby spotkania ze specjalistą lub leczenia szpitalnego, podobnie jak w Polsce, będziesz potrzebować skierowania. Oczywiście w nagłych przypadkach możesz udać się bezpośrednio do szpitala, okazując kartę EKUZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że karta EKUZ nie pokryje transportu medycznego chorego do Polski ani obowiązujących we Włoszech opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby zapewnić sobie pełną ochronę, warto dokupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Turysta i pielgrzym spokojni w podróży. Z polisą turystyczną

Dlaczego warto kupić polisę turystyczną?

  • Nie musisz szukać placówek honorujących EKUZ, po prostu korzystasz z tej, która jest najbliższa lub najdogodniejsza.

  • Wydatki związane z leczeniem czyli np. wizytą u lekarza, leczenie szpitalnym, zakupem leków pokryje ubezpieczyciel. Bez polisy wszystko musisz kupić samodzielnie.

  • W razie konieczności zorganizowania transportu medycznego do kraju, wszystkim zajmie się firma ubezpieczeniowa. Warunek – musisz wykupić dobre assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego.

  • W polisy turystycznej pokryjesz koszty pobytu osoby towarzyszącej w czasie twojej choroby oraz zapewnisz opiekę nad nieletnimi dziećmi.

  • Potrzebujesz tłumacza, prawnika albo informatora, który doradzi postępowanie w konkretnej sytuacji? Możesz liczyć na pomocną dłoń w ramach zakupionego assistance w polisie turystycznej. 

Pamiętaj, że...

Upewnij się jak wygląda procedura zgłaszania pomocy ubezpieczycielowi. Niektóre placówki mają podpisane umowy z daną firmą ubezpieczeniową i wtedy wystarczy okazać dokument ubezpieczenia, żeby uzyskać pomoc. W innym wypadku może być tak, że za leczenie zapłacisz sam, a ubezpieczyciel zwróci ci poniesione koszty po powrocie do Polski, gdy dostarczysz dokumentację medyczną, rachunki, paragony i inne.

Chorujesz przewlekle? Kup odpowiednią ochronę! Jeśli chorujesz przewlekle, koniecznie kup ubezpieczenie turystyczne z opcją ubezpieczenia chorób przewlekłych. Choroby przewlekłe to m. in. nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca, astma, epilepsja, jak również nadciśnienie, alergia czy niedoczynność tarczycy. Pamiętaj, że gdy w trakcie podróży nasilą się lub nawrócą objawy choroby, bez wykupionej ochrony od chorób przewlekłych, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia.

Nie przepłacaj. Gdy wyjeżdżasz z rodziną, a wśród was znajdzie się osoba chorująca przewlekle, należy ją osobno ubezpieczyć. Inaczej zakupisz ubezpieczenie zbiorowe, a wszyscy członkowie wycieczki zostaną objęci zwyżką za choroby przewlekle, co znacząco (i zupełnie niepotrzebnie) zwiększy koszt ubezpieczenia turystycznego.

Miej pod ręką numer kontaktowy do ubezpieczyciela. Przed podróżą zapisz sobie w telefonie komórkowym wszystkie numery alarmowe do Centrum Pomocy twojego ubezpieczyciela. W razie problemowej sytuacji natychmiast skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Choć przed wyjazdem każdy myśli już tylko o wyciecze, to w ferworze przygotowań z tym związanych, nie zapomnij o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Dobrze zabezpieczony, żaden problem nie będzie ci straszny.

  

 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena