Powoli zbliża się lato i nadchodzą upalne dni. Warto pomyśleć już teraz o zainwestowanie w montaż klimatyzacji. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie takiego rozwiązania, zarówno w domu, jak i w pracy.

Data dodania: 2014-04-15

Wyświetleń: 1658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Klimatyzatory dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: przenośne i stałe. Klimatyzatory przenośne, choć mają tę zaletę, że nie ingerują w konstrukcję domu - nie trzeba nic kuć, wystarczy przełożyć rurkę przez uchylone okno. Pamiętać jednak należy, że jest to rozwiązanie chwilowe i tymczasowe. Takie klimatyzatory mają małą sprawność, są głośne i łatwo je przegrzać.

Dlatego zwykło się rozdzielać klimatyzator na dwie instancje: głośno pracujący skraplacz umieszcza się na zewnątrz budynku, a parownik i układ sterujący w środku. Dzięki temu rozwiązuje się problem hałasu. Jest to rozwiązanie najpopularniejsze i chyba najbardziej optymalne dla przeciętnego klienta. Dla bardziej wymagających klientów montuje się układy typu multisplit, gdy skraplacz pracuje dla kilku jednostek wewnętrznych w różnych pomieszczeniach. Są to układy mocniej ingerujące w konstrukcje domu, warto więc pomyśleć o ich instalacji na etapie projektowania domu.

W wyborze odpowiedniego klimatyzatora niezwykle ważne jest również wybranie funkcji z jakich się będzie korzystać oraz jaką potrzebujemy moc urządzenia. Jeśli pragniemy, by klimatyzator również ogrzewał, wybieramy taki z pompą ciepła, dzięki temu otrzymujemy klimatyzator dwufunkcyjny, który, gdy tylko zachodzi taka potrzeba, może skutecznie nagrzać pomieszczenie. Drugą ważną sprawą jest moc klimatyzatora. Ocenia się, że moc 1 KW wystarczy do schłodzenia/ogrzania 10 m2. Różna jest jednak specyfika pomieszczeń, stąd zaleca się, by takie obliczenia powierzyć fachowcowi wykonującemu instalację.

Naturalnie ilość i rodzaj klimatyzatorów jest spora. Wśród najpopularniejszych firm je produkujących znajdziemy takie marki jak: Mitsubishi, Fuji, Samsung, LG, Gree czy Midea. Ponieważ wybór jest spory, bez problemu znajdziemy klimatyzator o interesującym nas wyglądzie czy kolorystyce i dopasujemy go do swoich potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena