Tatry Wysokie to masyw górski o powierzchni 341 km2, z czego 260 km2 znajdują się na terenie Słowacji. Ta malownicza okolica urzeka mnogością szczytów, widokami przywodzącymi na myśl Alpy oraz znakomitą infrastrukturą, idealnie przystosowaną do potrzeb turystów. 

Data dodania: 2014-04-08

Wyświetleń: 977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Długi letni weekend w słowackich górach

Tatry Wysokie to masyw górski o powierzchni 341 km2, z czego 260 km2 znajdują się na terenie Słowacji. Ta malownicza okolica urzeka mnogością szczytów, widokami przywodzącymi na myśl Alpy oraz znakomitą infrastrukturą, idealnie przystosowaną do potrzeb turystów. Każdy odwiedzający ten region Słowacji może liczyć na znakomite drogi, liczne hotele, restauracje, wyciągi i szlaki. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie: w górach tych wielu nieostrożnych podróżników oddało swoje życie, o czym świadczą porozrzucane gdzieniegdzie cmentarze upamiętniające osoby, które zabrały góry.

Jako że zbliża się lato i pogoda idealna do wypraw w góry, warto przemyśleć podróż do tej malowniczej górskiej krainy. Zdobywcy wysokich górskich szczytów będą mieć nie lada orzech do zgryzienia: ponad 25 wierchów znajdujących się w słowackich Tatrach ma wysokość ponad 2500 m n.p.m. Do najwyższych należą: Gerlach, Pośredni Gerlach (Gerlachovska veža, 2642 m n.p.m.), Łomnica (2632 m n.p.m.), Lodowy Szczyt (2611 m n.p.m.), Durny Szczyt (2623 m n.p.m.). Dla przypomnienia należy dodać, że nie ma do nich startu najwyższy szczyt w Polsce, Rysy, o wys. 2499 m.

Pomiędzy górami znajdują się również jeziora polodowcowe. Największym z nich jest Wielki Staw Hińczowy (20,08 ha), przy czym najbardziej znane jest Jezioro Szczyrbskie (Štrbské pleso, 19,76 ha). Štrbské Pleso to również nazwa najwyżej położonej osady tatrzańskiej, ulokowanej na morenie wokół jeziora na wysokości 1335 m n.p.m. Przez osadę przebiega Magistrala Tatrzańska - na zachód w kierunku Doliny Ważeckiej (1 godz. 15 min), gdzie łączy się z niebieskim szlakiem na Krywań, a na wschód w kierunku Siodełka i Starego Smokowca (7 godz.) . Każdy turysta znajdzie w tych górach szlak o odpowiadającym mu stopniu trudności. Najmniej forsowna jest wyprawa dookoła jeziora (45 min). Odrobinę trudniejsza może okazać się wędrówka do Popradzkiego Stawu (1 godz. 10 min, czerwony szlak), przy którym znajduje się schronisko. Przystępne są również szlak żółty (prowadzi do wodospadu Skok, 1,5 godz.) oraz szlaki czerwony i zielony, prowadzące w kierunku Trzech Źródeł pod Krywaniem (2,5 godz.).


Štrbské pleso

Nieco bardziej zaawansowani turyści mogą wybrać się nad Wielki Hińczowy Staw Doliną Mięguszowiecką (szlaki czerwony i niebieski, łączny czas 2,5 godz.) lub nieco dalej, na Wyżnią Koprową Przełęcz (1,5 godz.). Zaprawieni w bojach zdobywcy gór mogą spróbować wdrapać się na następujące szczyty: Krywań (szlaki czerwony i niebieski; 3 godz. 20 min), Rysy (szlaki czerwony, niebieski i czerwony; 4 godz. 20 min, miejscami łańcuchy i ekspozycja; pod szczytem schronisko z atmosferą), Koprowy Wierch (Koprovský štit; szlaki czerwony, niebieski i czerwony; 4 godz. 15 min; wspaniałe widoki na doliny i jeziora górskie) lub Bystry Przechód (Bystré sedlo; szlak żółty; 3 godz. 20 min). Wszystkie szlaki można przemierzać od 15 czerwca, wcześniej są one zamknięte dla turystów.

Jak dojechać?

Do słowackich Tatr najłatwiej jest dotrzeć od wschodu, przez przejście graniczne Łysa Polana oddalone o ok. 30 km od Zakopanego. Nieco dalsza droga prowadzi z Chochołowa lub Chyżnego przez Liptowski Mikulasz i Prybylinę. Dla podróżnych dostępna jest już autostrada, wzdłuż której biegnie droga nr 18. Dotrzeć można też jadąc lokalną szosą nr 537.

Licencja: Creative Commons