System klasyfikacji hoteli oparty na gwiazdach kojarzy każdy z nas. Jednak nie każdy jest świadom tego, że np. hotel z jedną gwiazdką niekoniecznie musi być dziurą z odrapanymi ścianami, a hotel reklamowany jako pięciogwiazdkowy nie musi być super luksusowy. Jak wybrać odpowiedni hotel i według jakich kryteriów są one oceniane? 

Data dodania: 2014-04-01

Wyświetleń: 1543

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór hotelu - czym należy się kierować?

Czym należy się kierować?

Podczas rezerwacji noclegów (szczególnie w innym kraju) należy przede wszystkim zapoznać się z kryteriami oceny hoteli, które różnią się często w zależności od danego państwa. I tak np. w państwach skandynawskich, czyli w Szwecji, Norwegii i Finlandii system gwiazdkowy nie funkcjonuje w ogóle. W Grecji częściej niż gwiazdki spotyka się litery – litera L odpowiada obiektowi o klasie deluxe, a litery A, B, C hotelom o standardzie kolejno czterech, trzech i dwóch gwiazdek. System gwiazdkowy nie jest też obowiązkowy w krajach takich jak Austria, Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. W powyższych częściach Europy właściciele obiektów nie mają obowiązku poddawania hoteli klasyfikacji, a nadawanie ilości gwiazdek jest dobrowolne.

Klasyfikacje różnią się też detalami: i tak np. na Malcie najwyższym odznaczeniem hotelu są maksymalnie 4 gwiazdki, a znajdujący się w Dubaju hotel Burj al-Arab jest oznaczony siedmioma gwiazdkami, ponieważ wykracza poza wszystkie powszechne standardy. Hotele też mogą być różnie klasyfikowane w różnych regionach danego kraju: w Hiszpanii np. trzygwiazdkowy hotel nad morzem będzie miał inny standard niż trzygwiazdkowy hotel w głębi lądu itp.

Kryteria przyznawania gwiazdek w Polsce wyglądają następująco:

* gwiazdka - Niezbędne minimum, podstawowe usługi i wyposażenie pokoju w łóżko, umywalkę, szafę i szafkę nocną, łazienka nie musi znajdować się wewnątrz pokoju, obsługa hotelowa powinna posługiwać się językiem angielskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym;

**gwiazdki - Śniadanie zazwyczaj wliczone w cenę noclegu, pokoje mają łazienkę, telefon i telewizor, dla gości udostępniany jest parking czasami także garaż, pokój dwuosobowym musi mieć przynajmniej 12 m2, niekiedy możliwość wymiany walut;

***gwiazdki - Zainstalowana klimatyzacja w pokoju, codzienna wymiana pościeli i ręczników oraz sprzątanie pokoi, restauracja w hotelu, czasami salon odnowy i siłownia, obsługa powinna władać 2 językami obcymi;

****gwiazdki - Wysokiej klasy i jakości wyposażenie pokoi, pokoje wyposażone w minibar i sejf Na terenie obiektu obowiązkowo powinno znajdować się siłownia, SPA, sale konferencyjne, pokoje z dostępem do Internetu;

***** gwiazdek - Najwyższej klasy usługi, komfortowo urządzone apartamenty, standardy luksusowe, dla każdego pokoju miejsce na parkingu, obowiązkowa winda, room-service działa przez całą dobę, a recepcja hotelu posługuje się płynnie dwoma językami obcymi, najlepsza lokalizacja w centrum bądź blisko plaży.

Tak wygląda teoria, jednak jak w praktyce dowiedzieć się, czy dany hotel rzeczywiście odpowiada swojej pozycji w rankingu? W tym celu najłatwiej jest przejrzeć opinie internautów. To one właśnie najczęściej odpowiadają stanowi rzeczywistemu i bywają cenną kopalnią wiedzy dla niedoświadczonych turystów. Aby ustrzec się rozczarowań dobrze jest wybierać hotele uznanych marek w branży, typu Hilton, Marriott lub Sheraton, które niezależnie od kraju utrzymują jednakowy poziom w swoich obiektach.

By dowiedzieć się więcej na temat hoteli które wpadły nam w oko, można skorzystać z internetowych porównywarek i portali turystycznych. Na tego typu stronach często pojawia się wiele opisów obiektów wypoczynkowych wraz z ocenami wystawianymi zarówno przez klientów, jak i przez redaktorów portalu. Należy też zwrócić uwagę na położenie hotelowego obiektu – warto jest sprawdzić czy w pobliżu znajdują się sklepy lub restauracje, w końcu mieszkanie na pustkowiu nie należy do najprzyjemniejszych. Oczywiście uważny turysta sprawdzi też jak daleko od hotelu znajdują się atrakcje, które chce zobaczyć.

No i wreszcie należy pamiętać o cenach: zazwyczaj najkorzystniej na rezerwacji noclegów w hotelach wychodzą ci, którzy wcześniej zabukowali termin przez Internet lub za pośrednictwem internetowego biura podróży. Rezerwacja w ten sposób pozwala nieraz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aby mieć udane wakacje, wystarczy być zapobiegliwym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena