Budując płot mamy mnóstwo różnych opcji do wyboru - płot drewniany, spawany z prętów na zamówienie, ze słupkami klinkierowymi lub może murowany... Jedno jest pewne jak już wybierzemy i zlecimy wykonanie płotu nie zapominajmy o rozplanowaniu funkcjonalnej instalacji do obsługi dodatkowych urządzeń takich jak domofon... warto na to poświęcić chwilę.

Data dodania: 2014-04-04

Wyświetleń: 1290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Budowa płotu to mały problem... tak się tylko wydaje. Oczywiście nie jest to specjalnie stresujące przedsięwzięcie, ale warto przemyśleć wiele rozwiązań dotyczących funkcjonalności, które w przyszłości ułatwią nam życie. Jedną z najistotniejszych po wyborze projektu płotu jest zaplanowanie takich funkcjonalności jak siłowniki bram, domofony, czujniki, kamery itp.

Czy to w ogóle potrzebne dla większości wręcz konieczne, jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie zainteresowany założeniem domofonu czy też siłownika do bramy. Radzę na spokojnie przemyśleć temat w końcu nowy płot będzie stał kilka, jak nie kilkanaście lat a przez ten czas możemy zmienić zdanie. Oczywiście nie ma sensu wykonywać instalacji, jeżeli jesteśmy zadeklarowanym przeciwnikiem tego typu rozwiązań, ale w głębi duszy każdy chce czuć się bezpiecznie i zapewnić swojej rodzinie komfort, a przy obecnych cenach elektroniki nie jest to jakieś ogromne obciążenie i po podreperowaniu domowego budżetu po wydatkach związanych z budową płotu będziemy w stanie szybko zainstalować domofon. Koszt najprostszych modeli zaczynają się już od 200 złotych.

Planując płot warto przeprowadzić kable od źródła zasilania do płotu, przynajmniej do instalacji pod domofony  - ile kabli - odpowiedź jest prosta - trzy kable zasilanie, skrętka oraz druga skrętka na wszelki wypadek - przyda się przy podłączeniu np. dodatkowego przycisku wyjścia. Kable prowadzimy w plastikowych, ochronnych rurkach (pesz lach), wtedy zapewnimy im dużą żywotność. Pamiętajmy, żeby nie łączyć kabli w ziemi, szczególnie, gdy prowadzimy je przez zagospodarowany ogród lub pod utwardzoną nawierzchnią. Ustrzeżemy się w ten prosty sposób od możliwości wystąpienia awarii w miejscu połączenia kabli.

Jeżeli już nie przekonuje Was do prowadzenia kabli na wszelki wypadek to uwzględnijcie przynajmniej wmurowanie plastikowych rurek w słupki, którymi w przypadku chęci założenia jakiegoś urządzenia nie będziemy musieli skuwać klinkieru tylko wpuścimy w nie kabel. Tu należy już dokładniej sprecyzować swoje plany, ponieważ zainstalowanie np. siłownika do bramy wymaga większej ilości kabli, a co za tym idzie większej ilości peszli w naszych słupkach. Schemat podłączenia można znaleźć na stronie przykładowego producenta, a ilość połączeń kabli jest stała - zasilanie do centralki, kabel do siłownika 1 i 2, kabelki do czujek 1 i 2, opcjonalnie kogut u góry słupka. Należy pamiętać, że domofony komunikują się za pomocą kabla skrętki i ten należy położyć w oddzielnym peszlu - na wszelki wypadek, aby wyeliminować ewentualne zakłócenia.

Dodatkowo osobiście polecam doprowadzenie prądu i wmontowanie gniazdka wysokiego napięcia do płotu. Doskonale przydaje się do pielęgnacji terenów zielonych - można łatwo podłączyć np. kosiarkę, piłę, nóż do pielęgnacji zieleni. Gniazdko należy zabezpieczyć bezpiecznikiem, więc można go po prostu dezaktywować na czas np. zimy, lub zamontować dodatkowy włącznik prądu, który umożliwi nam łatwe włączanie lub wyłączanie prądu w miarę potrzeb. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena