Na aptecznych półkach, a przede wszystkim mediach pełno niejednoznacznych informacji co do oferowanych produktów. Podobne opakowania, opisy, wskazania – to powoduje, że przeciętna osoba nie jest świadoma tego co kupuje/ zażywa. Różnica między produktem leczniczym (zwanym lekiem) a suplementem diety jest dość znacząca.

Data dodania: 2014-03-30

Wyświetleń: 1854

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lek a suplement diety - różnice i definicje

Produkt leczniczy

Definicję określa Ustawa z dnia 6 września 2001r. - Prawo farmaceutyczne

 Produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt, lub podawana człowiekowi lub zwierzęciu w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego;

Każdy dopuszczony do obrotu w Polsce produkt leczniczy znajduje się w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli chcesz sprawdzić czy rzeczywiście masz do czynienia z lekiem odwiedź BAZĘ PRODUKTÓW LECZNICZYCH.

Suplement diety

 Definicję określa Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

 Srodek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

 Jak widać na podstawie przytoczonych definicji produkt leczniczy zgodnie z przeznaczeniem ma nam pomóc w leczeniu w przeciwieństwie do suplementu, który stanowi tylko uzupełnienie diety. Należy zwrócić uwagę, że zanim lek zostanie dopuszczony do obrotu musi spełnić wszelkiego rodzaju normy potwierdzające jego jakość – przepisy są dość rygorystyczne. Wprowadzenie do obrotu suplementu diety jest o wiele prostsze, w sytuacji nie mamy tak ewidentnego potwierdzenia jakości jak to ma miejsce w przypadku produktu leczniczego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości po prostu zapytaj farmaceutę czy produkt, który stosujesz jest lekiem czy suplementem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena