Cukrzyca wiąże się z podwyższoną ilością cukru we krwi. Główną przyczyną jej powstawania są zaburzenia działania insuliny. 

Data dodania: 2014-03-28

Wyświetleń: 1252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hormon ten jest odpowiedzialny za poprawne stężenie glukozy we krwi  – gdy przestaje poprawnie działać, w krwi zbiera się nadmiar cukrów, który nieleczony może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych a w kolejnych etapach postępowania choroby uszkodzenia serca, nerek, płuc czy wzroku.

cukrzyca
Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy?

Pierwszymi objawami cukrzycy jest zmęczenie, senność – czynniki, których powodem może być również stres, za duża ilość pracy. Nie warto jednak ich lekceważyć i udać się na wizytę kontrolną do lekarza.

Kolejnymi dolegliwościami z jakimi możemy mieć do czynienia są: brak koncentracji, zwiększony apetyt, wypadanie włosów, nieświeży oddech oraz świąd skóry. Każde z nich może mieć zupełnie inną przyczynę jednak łączy ich wspólny mianownik – cukrzyca. 

Najbardziej charakterystycznymi objawami cukrzycy jest wielomocz, który objawia się częstym oddawaniem moczu wraz, z którym wydalana jest glukoza. Objaw ten nazywany jest potocznie cukromoczem.

Kolejną dolegliwością jest częstsze i w większej ilości przyjmowanie płynów.

Najbardziej niebezpiecznym dla osoby chorej będzie niekontrolowany apetyt, którego nie można zaspokoić. Dodatkowym powodem do zmartwienia jest fakt, że osoba chora wraz z wielką ilością przyjmowanych posiłków nie tyje a chudnie. Przyczyną tego zjawiska jest zaburzona praca węglowodanów w organizmie i nieprawidłowo funkcjonujący metabolizm. 

Częstym objawem cukrzyków jest również drętwienie kończyn i innych części ciała. 

Jakie stężenie glukozy we krwi jest normą?

 
Stężenie glukozy we krwi, osoby zdrowej wynosi od 60 do 99 mg/dl kwi (na czczo), gdy spada poniżej 55 mg/dl dochodzi do hipoglikemii. Osoba, która doznała niedocukrzenia może mieć objawy takie jak: nudności, osłabienie, silne uczucie głodu. Dodatkowo może odczuwać niepokój, drżenie oraz wzrost napięcia mięśniowego i zlewne poty. W przypadku, gdy osoba jest w zaawansowanym stanie hipoglikemii - objawia sie to: zaburzeniami koordynacji ruchowej, drgawkami, sennością, zaburzeniami oddechu oraz krążenia a nawet śpiączką. 

W przypadku, gdy ilość glukozy we krwi przekracza normę – mamy do czynienia z hiperglikemią. Zbyt wysoki poziom cukru we kwi u osób chorych może być spowodowany źle kontrolowaną cukrzycą lub niewystarczającą ilością insuliny. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena