Sprowadziłeś właśnie samochód z zagranicy? A może dopiero planujesz kupno takiego auta. Plusem z pewnością może okazać się cena. Minusem  zaś dość skomplikowane formalności – na ich dopełnienie masz 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu.

Data dodania: 2014-03-27

Wyświetleń: 1086

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Ale, zgodnie z ludowym porzekadłem, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy jedynie, że będziesz pamiętał o kilku podstawowych krokach, a rejestracja samochodu przebiegnie szybko i sprawnie.

Znajdź tłumacza
Do wniosku o rejestrację auta trzeba dołączyć szereg dokumentów. W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy owe dokumenty trzeba przetłumaczyć na język polski. Nie możemy jednak zrobić tego samodzielnie. Koniecznością jest więc skorzystanie z usługi firmy oferującej tłumaczenia przysięgłe. Wyjątkiem jest tutaj dwujęzyczna umowa kupna- sprzedaży – tego dokumentu nie trzeba tłumaczyć. Warto jednak pamiętać jeszcze o jednym szczególe. Chodzi tutaj o to, że urząd może zażądać, aby na kserokopiach dokumentów (zarówno oryginałach, jak i ich tłumaczeniach) pieczątkę przybił tłumacz przysięgły.

Pamiętaj o akcyzie
Kolejnym krokiem powinno stać się opłacenie akcyzy. Tego rodzaju podatek należy wpłacić na konto Izby Celnej. Taki przelew koniecznie należy odpowiednio zatytułować – w tytule trzeba wpisać hasło „akcyza od samochodu osobowego” oraz podać markę i numer nadwozia zakupionego pojazdu. Po opłaceniu akcyzy, można wyciągnąć wniosek z urzędu celnego o zaświadczeniu potwierdzającym uiszczenie tego podatku. Tutaj również należy dokonać opłaty – przelew robimy na rachunek bankowy urzędu miejskiego. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia trzeba złożyć do naczelnika urzędu celnego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Do wniosku dołączamy:
- dowód opłaty skarbowej za dokument potwierdzający opłatę akcyzy,
- uproszczoną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego,
- dokument potwierdzający zakup auta,
- dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
- zaświadczenie o przeglądzie technicznym,
- tłumaczenia dokumentów pojazdu, które wykonał tłumacz przysięgły.

Udaj się do wydziału komunikacji
Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów w wydziale komunikacji. Komplet dokumentów  upoważni Cię do odbioru polskich tablic rejestracyjnych oraz tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Po 30 dniach otrzymasz kartę pojazdu oraz stały dowód rejestracyjny.
Musisz złożyć następujące dokumenty:
-wniosek o rejestrację,
-potwierdzenie zapłaty akcyzy,
-dowód własności pojazdu,
-dowód rejestracyjny (lub kartę pojazdu),
-zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o przeglądzie,
-dowód tożsamości,
-zaświadczenie VAT 25,
-dowód opłaty ewidencyjnej, komunikacyjnej i recyklingowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena