Jedną z podstawowych decyzji, które należy podjąć podczas aranżacji domowej kuchni jest dobór odpowiednich mebli. Miłośnicy nowoczesnego stylu z pewnością będą zachwyceni rozwiązaniami na miarę XXI wieku proponowanymi przez producentów mebli kuchennych. O jakie jednak tutaj rozwiązania chodzi?

Data dodania: 2014-07-25

Wyświetleń: 1790

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne rozwiązania stosowane w meblach kuchennych

Kuchnia w stylu nowoczesnym
Współczesna kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna. Wśród trendów aranżacyjnych znajdziemy dwa podstawowe kierunki. Jeden z nich podkreśla swoiste zatarcie różnic pomiędzy kuchnią, a innymi domowymi wnętrzami. Chodzi tutaj więc o to, aby poszczególne urządzenia AGD nie rzucały się w oczy. Lodówka, kuchenka gazowa, mikrofalówka, piekarnik czy zmywarka zostają zabudowane w kuchennych szafkach. Dlatego meble kuchenne, w takim przypadku, powinny idealnie pasować do konkretnych urządzeń. Sprawdzą się więc przede wszystkim meble wykonane na wymiar.
Kolejnym trendem aranżacyjnym jest zaś stylizowanie domowej kuchni na… kuchniach przemysłowych. Tutaj centrum wnętrza staje się więc wyspa kuchenna z dużym blatem roboczym. Elementem obowiązkowym takiego wystroju są również duże urządzenia AGD.

Meble - liczy się przede wszystkim funkcjonalność
Producenci mebli kuchennych obecnie stawiają przede wszystkim na wygodę użytkowania. Zasada ta dotyczy również mebli wykonywanych na wymiar. Pojawiło się naprawdę wiele nowoczesnych rozwiązań, których nie sposób było szukać w szafkach i zestawach kuchennych dostępnych na rynku kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Jednym z nich są nowoczesne mechanizmy otwierania. Pod tym względem meble kuchenne przeszły prawdziwą metamorfozę. Tradycyjne zawiasy powoli zaczynają ustępować cichszym mechanizmom. Dzięki temu szafki kuchenne można otwierać praktycznie bezszelestnie. Coraz częściej producenci mebli wykorzystują również systemy umożliwiające otwieranie szafek na różne sposoby (na boki, w pionie lub poziomie, w górę). Z wielu projektów znikają również uchwyty zastąpione na przykład niewidocznymi przyciskami.

Wieszaki i kosze
W meblach kuchennych pojawiły się również wieszaki. Tego typu rozwiązania często proponują firmy wykonujące meble na wymiar. Wieszaki przede wszystkim mają poprawić funkcjonalność szafek. Z powodzeniem mogą na nie trafić wszelkie narzędzia i przybory - dzięki temu, aby odnaleźć ulubiony kubek czy nóż nie będziemy musieli już przekładać zawartości niemal całej szafki. W szafkach pojawiają się również podzielniki na pokrywki, rozmaite uchwyty czy systemy z gumkami ułatwiające segregację przypraw. Mechanizmy do segregowania i podziałów stały się także podstawowym elementem nowoczesnych szuflad. Coraz częściej nowoczesne meble kuchenne wyposażone są również w metalowe kosze oraz rozmaite pojemniki. To tutaj mogą trafić środki czystości albo używane na co dzień narzędzia kuchenne.

System Cargo
W niewielkich kuchniach znakomicie sprawdzą się szafki z systemem cargo. Co to takiego? Otóż producenci stworzyli system szyn i prowadnic, który pozwala wysuwać całą szafkę. Rozwiązanie to ułatwi poszukiwania potrzebnych nam rzeczy w głębokich szafkach i pozwoli wykorzystać całą ich skrzynię.

Ekologia też się liczy
Coraz więcej osób decyduje się na segregację śmieci. Warto o tym aspekcie pomyśleć już na etapie projektowania całego pomieszczenia. Meble kuchenne będą przecież musiały pomieścić kilka pojemników. Możemy wykorzystać na przykład pojemniki na środki czystości, które pojawiają się w wielu nowoczesnych projektach szafek czy szuflad. Meble na wymiar dają zaś możliwość zaplanowania dodatkowej szafki na kilkukomorowy pojemnik zintegrowany z koszem na śmieci. Takie rozwiązanie pozwoli szybko opanować kuchenny bałagan.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena