Pierwsza wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z koszmarnym przeżyciem i pozostawia traumę na całe życie. Wcale nie musi tak być.

Data dodania: 2015-01-09

Wyświetleń: 2522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsza wizyta u stomatologa

Ważne, by rodzice i dentysta zadbali o to, by pierwsza wizyta była dla dziecka przyjemna.

Stomatologia nie jest niczym strasznym, a zdrowe zęby to podstawa. W takim przekonaniu warto wychowywać dziecko. O ząbki dziecka należy dbać od momentu, w którym się one pojawią. Na rynku dostępne są specjalistyczne pasty do zębów dla dzieci, które mają odpowiednie składniki dla dziecięcych zębów. Pierwsza wizyta u stomatologa jest również ważna i nie należy z nią zwlekać. Ważne jest, by odpowiednio nastawić dziecko. Dokładnie opowiedzieć mu jak wygląda gabinet stomatologiczny, co robi stomatolog, na czym polega jego praca i co czeka na dziecko w takim gabinecie. W księgarniach można kupić książeczki, które pomogą nam wytłumaczyć dokładnie dziecku jak będzie wyglądała taka wizyta. Gdy już uświadomimy dziecko, co i jak, pora na prawdziwą wizytę. Wizyty nie można odkładać do momentu, gdy pojawi się problem w postaci na przykład próchnicy. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter adaptacyjny. Lekarz stomatolog z pewnością chętnie pokaże wszystko naszemu dziecku, pozwoli dotknąć narzędzi lub też "przejechać się" fotelem dentystycznym. Podczas pierwszej wizyty lekarz nie wykona żadnego zabiegu, ale zachęci dziecko do otwarcia buzi. Unikajmy lekarz, którzy "oszukują" dziecko nie informując go o tym, co będzie się z nim działo. Dziecko oszukane i niedoinformowane może nabrać złego nastawienia do dentysty i zabiegów dentystycznych. Taka trauma może pozostać na całe życie. Pierwsza wizyta zakończona nagrodą w postaci cukierka, lizaka czy naklejki spowoduje, że dziecko już zawsze będzie pamiętało gabinet dentystyczny jako miejsce miłe i przyjazne. Przed pierwszą wizytą warto rozejrzeć się za dobrym i sprawdzonym gabinetem stomatologicznym. Takim, który jest przyjazny dziecku i ma dobrą opinię wśród rodziców.

Kolejne wizyty u dentysty warto odbywać regularnie. Lekarze zalecają, by wizyty kontrolne wykonywać co 3 miesiące. Stomatolodzy podkreślają, że dbać należy już o zęby mleczne dziecka. Tylko profilaktyka i ewentualne leczenie zębów mlecznych pozwoli dziecku cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami, a także pięknym uśmiechem w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena