Książka to znakomita rozrywka. Ale… na rozrywce się nie kończy. Za rozrywką - jaką jest dobra książka - idzie szereg innych wartościowych aspektów. Zastanawiając się nad wartością książki, należy w tym miejscu podkreślić, że nie każda książka jest wartościowa. Postanowiłem znaleźć pięć najważniejszych cech dobrej i wartościowej książki.

Data dodania: 2014-03-04

Wyświetleń: 662

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postawiłem sobie za cel znalezienie czegoś więcej niż rozwój wyobraźni oraz czegoś więcej niż wypełnianie czasu wolnego. Oczywiście dwa powyższe aspekty są bardzo istotne, ale czy najważniejsze?

Dobra fabuła, pomysł, barwny język - to podstawy dobrej książki. Książka chętnie czytana zasługuje na miano książki dobrej, ale czy zasługuje na miano książki wartościowej? We wstępie do artykułu napisałem, że nie każda książka jest wartościowa. Nie można się z tą tezą nie zgodzić, bo czy taka pozycja, jak „Mein Kampf” A. Hitlera może być uznana za książkę wartościową, nawet w obliczu faktu, że jej fabuła może być wciągająca? Dlatego gwoli wyjaśnienia: mówiąc o książce wartościowej, mam na myśli książkę realnie
i pozytywnie wpływającą na życie czytelnika. Wartościowa książka to taka, która ułatwia życie, a nawet pomaga uczynić je lepszym. Zarówno sobie jak i wszystkim dookoła.  Zachęca i inspiruje do pozytywnych działań, które - jeśli czytelnik wprowadzi w życie - mają realne szanse uczynić jego życie lepszym. Jakie zatem cechy powinna zawierać dobra i wartościowa książka?

5 cech dobrej i wartościowej książki:

  1. Dobra książka niesie nadzieję i przekazuję wiarę, że lepsze życie jest możliwe. Wartościowe książki przenoszą w świat lepszego życia i tym samym pozwalają takiego życia smakować.
  2. Wartościowa książka inspiruje i poprawia nastrój. W świecie, gdzie pośpiech i stres jest na porządku dziennym, a przeciętnego człowieka dosięgają zmartwienia częściej niż kiedykolwiek indziej, propagowanie pozytywnej treści jest wręcz wskazane. Inspiracje znalezione w książce często okazują się silnym wyzwalaczem chęci odmiany swojego życia. Oczywiście książka nie jest jedyną formą rozrywki dającej możliwość oderwania się od rzeczywistości i znalezienia pozytywnych inspiracji. Jednak niewątpliwie oferuje ona najwięcej treści, w których czytelnik ma szansę znaleźć bohaterów, z którymi będzie mógł się utożsamić i być może dzięki temu znaleźć rozwiązanie nurtujących go problemów.
  3. Dobra książka posiadająca życiową wartość, pozwala czytelnikowi dowartościować się i spojrzeć na świat z innego punktu widzenia. Często rozwiązania różnorakich życiowych problemów znajdują się właśnie w literaturze. Nie zawsze są one jednak w zasięgu świadomości czytelnika. Wartościowa książka w takim przypadku spełnia rolę doradcy, suflera dobrych pomysłów i rozwiązań.
  4. Wartościowa książka dostarcza wiedzy. Wiedzy na dwóch poziomach. Pierwszym poziomem wiedzy jest wiedza o świecie i o zjawiskach nim rządzących. Drugim natomiast poziomem wiedzy jest wiedza czytelnika o sobie samym. Wiedza czytelnika o sobie samym to samoświadomość własnych możliwości. Przeciętny człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, co potrafi - a dzięki książce może sobie to uświadomić. Jeśli czytelnik zda sobie sprawę z własnych możliwości
    i dzięki literaturze odkryje swój talent i potencjał, będzie wiedział, nad czym powinien pracować i w jakim kierunku się rozwijać.
  5. Emocje i empatia. Jedną z ważniejszych cech dobrej i wartościowej książki jest możliwość rozbudzenia - poprzez wczuwanie się w przeżycia bohaterów -
    w czytelniku empatii. Taki trening niewątpliwie pozytywnie wpływa na kontakty międzyludzkie. Kontakty międzyludzkie to z kolei wachlarz możliwości, dzięki którym przeciętny człowiek potrafi i może osiągnąć więcej.

Literatury wartościowej nie trzeba doszukiwać się w wydawnictwach szkolnych czy naukowych. Bardzo dużo wartości można znaleźć natomiast w beletrystyce czy literaturze faktu, gdzie mnóstwo jest historii przeciętnych ludzi, dokonujących rzeczy - wydawać by się mogło - niemożliwych. Tacy ludzie to żywa inspiracja dla czytelnika. Beletrystyka znana również jako literatura piękna to zazwyczaj ciekawe, barwnie napisane opowieści, które dzięki wciągającej fabule pozwalają na oderwanie się od codzienności.

Ale dopiero literatura prawdziwa i autentyczna, inspirująca i pozwalająca odkryć nieuczęszczane dotąd ścieżki oraz własne możliwości, może być nazwana literaturą wartościową. Takiej literatury wszystkim życzę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena