W logistyce magazynowej niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu transportowego, który ułatwia organizowanie i wykonywanie prac związanych z przemieszczaniem i przechowywaniem ładunków. Jednak prawidłowe funkcjonowanie procesów logistycznych zależy też od kompetencji osób obsługujących te urządzenia.

Data dodania: 2014-02-24

Wyświetleń: 1989

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urządzenia do transportu wewnętrznego to wózki jezdniowe podnośnikowe znane potocznie jako wózki widłowe. Konstrukcja tych pojazdów, a także obsługa, tylko z pozoru wydaje się nieskomplikowana. W rzeczywistości urządzenia do transportu wewnętrznego są zaawansowane pod względem technicznym, a osoby je obsługujące muszą odbyć specjalistyczne szkolenie z zakresu budowy i obsługi pojazdu. Wiedza z tego zakresu jest niezbędna zarówno dla prawidłowej eksploatacji wózka widłowego, jak i wynikającej z tego efektywności procesów transportowych.

Dla przyszłych operatorów wózków widłowych organizowane są szkolenia, w czasie których omawiane są zagadnienia dotyczące wszystkich rodzajów wózków wykorzystywanych w logistyce magazynowej, takich jak podnośnikowe, naładowne, ciągnikowe i unoszące. Kursant ma możliwość zyskania wiedzy teoretycznej z zakresu budowy pojazdu i umiejętności praktycznego prowadzenia wózka.

Zakres teoretyczny obejmuje głównie podstawową budowę wózków widłowych, zasady działania każdego rodzaju wózka i związaną z tym prawidłową obsługę. Ponadto wyjaśniane są zasady poruszania się wózkami widłowymi w obrębie magazynu, a także obowiązujące w każdym zakładzie pracy przepisy BHP. Obowiązkowym punktem są również przepisy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Praktyczna część szkolenia dotyczy przede wszystkim prawidłowej obsługi wózka widłowego, w skład której wchodzi umiejętność kierowania pojazdem i manewrowania z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Przyszły operator wózka widłowego musi również wiedzieć, jak zachować się w przypadku wystąpienia awarii pojazdu. Bardzo ważną kwestią jest tu umiejętność obsługi wózków spalinowych, zwłaszcza bezpieczna wymiana butli gazowych (LPG).

W szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do obsługi wózka widłowego. Każdy kandydat na operatora wózka musi również przejść badania psychotechniczne. Uczestniczy szkolenia po zdaniu egzaminu otrzymują zaświadczenie uprawniające do obsługi wózków jezdniowych wszystkich typów. Dokument wydaje jednostka organizująca kurs, jednak operator musi mieć również zezwolenie na obsługę pojazdu wydane przez pracodawcę, który zobowiązany jest zapoznać pracownika ze stanowiskiem pracy (również z rodzajem wózka widłowego) oraz zakresem obowiązków. Przyznawane uprawnienia są bezterminowe i mogą mieć również charakter unijny z Certyfikatem Ministerstwa Gospodarki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena