Niemalże powszechną jest wiedza, że by kierować wózkiem widłowym potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Mniej znany może być fakt, że są różne rodzaje uprawnień i definiowane są one poprzez kategorie wózków widłowych.

Data dodania: 2020-04-17

Wyświetleń: 858

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wózki widłowe - kategorie

Trzy kategorie wózków widłowych

Wymienia się trzy kategorie wózków widłowych, oznaczanych literami WJO i kolejnymi liczbami rzymskimi, przy czym kategoria z wyższą liczbą oznacza mniejszy zakres uprawnień. I tak kategoria III WJO obejmuje wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane, kategoria II WJO - wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych, a kategoria I WJO - wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane (wózki specjalizowane to te z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem oraz ze zmiennym wysięgiem). Najszerszą kategorią jest zatem kategoria I WJO, która pozwala na kierowanie wózkami widłowymi ze wszystkich kategorii. II WJO pozwala na operowanie wózkami także z kategorii III WJO. Najwęższa jest kategoria III WJO – posiadacze uprawnień nie mogą prowadzić pojazdów z kategorii I WJO i II WJO.

Co w praktyce oznaczają poszczególne kategorie wózków widłowych?

Rozpoczynając od najwęższej kategorii – posiadacze uprawnień kategorii III WJO mogą operować tylko tymi modelami wózków widłowych, które są sterowane spoza wózka. Nie wchodzą tutaj w grę zatem żadne wózki widłowe z kabiną dla operatora czy z podestem do stania – operator musi znajdować się poza obszarem wózka. Ta najwęższa kategoria będzie zatem w kręgach zainteresowania osób, które będą ograniczały się do obsługi np. wózka widłowego paletowego, czyli najbardziej podstawowego z urządzeń z branży.

Kategoria wózków widłowych II WJO jest już zdecydowanie szersza, bo pozwala na kierowanie wózkami, w których operator znajduje się na przykład w kabinie. Wyklucza się tutaj jednak wszystkie pojazdy specjalizowane. Jeśli zatem planujemy obsługiwać tylko podstawowe wózki widłowe – ta kategoria powinna nam

wystarczać. Upoważnia ona także do obsługi wspomnianych najprostszych wózków widłowych paletowych.
Jeśli planujemy wykorzystywać bardziej wyspecjalizowane wózki widłowe, pozwalające na szersze opcje pracy na nich, musimy postarać się o kategorię I WJO. Zyskujemy tym samym możliwość prowadzenia wózków ze zmiennym wysięgnikiem czy z operatorem podnoszonym razem z ładunkiem. W zaawansowanych magazynach zalecane jest posiadanie właśnie tej kategorii uprawnień jako najbardziej elastycznej.

Ten materiał został przygotowany przez specjalistów firmy Irapol, który pozwolił na dokładne rozróżnienie, jakie mamy kategorie wózków widłowych i z czym wiążą się uprawnienia na każdą z nich.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena