Zachowanie bezpieczeństwa w zasięgu pracy wózków widłowych nie jest łatwe, ale też nigdy nie było prostsze niż dziś. Jakie systemy pozwalają zabezpieczyć pojazdy wewnątrzzakładowe pracowników oraz mienie w ich otoczeniu?

Data dodania: 2021-07-15

Wyświetleń: 540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bezpieczne pojazdy wewnątrzzakładowe, czyli jak działają wózki widłowe

To, co znane jest od dawna

Standardowym rozwiązaniem stosowanym w przypadku wózków widłowych jest oświetlenie ostrzegawcze. Pulsujące światło barwy żółtej lub pomarańczowej pomaga w szybkim określeniu położenia pojazdu oraz parametrów jego ruchu nawet bez poświęcania mu większej uwagi. Rozwinięciem tego systemu są laserowe linie wyznaczające zasięg pracy wózków. To stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie, natomiast pojawia się w bardziej ruchliwych magazynach jako uzupełnienie klasycznego oświetlenia ostrzegawczego.

Systemy detekcji i ostrzegania

Aby zmniejszyć ryzyko kolizji z ludźmi lub obiektami w zakładzie, wózki widłowe Toyota mogą być wyposażone w systemy detekcji i ostrzegania. Są one dostępne w ofercie zewnętrznych producentów i pozostają kompatybilne z pojazdami wszystkich producentów. W zależności od konstrukcji pozwalają na wyznaczenie konfigurowalnych stref ostrzegawczych i zagrożenia wokół pojazdu oraz sygnalizowanie zagrożeń operatorowi.

Wózki widłowe Toyota: zabezpieczenia wbudowane w pojazd

Podstawowe wózki widłowe Toyota (takie jak model dostępny na stronie https://cwwblum.com/vehicle/toyota-02-8fgf15/) są wyposażane przez producenta w podstawowe systemy bezpieczeństwa: SAS, wbudowaną wagę, panoramiczne lusterka ułatwiające orientację w przestrzeni itd. Analogiczne rozwiązania pojawiają się w wózkach innych producentów i to samo dotyczy różnego typu zabezpieczeń związanych z zasilaniem – jego odłączeniem w przypadku awarii, po wypadku itd. Dodatkową kwestią jest bezpieczeństwo operatora, które zapewniane jest przez odpowiednio skonstruowany fotel oraz kabinę, która może pełnić funkcję klatki bezpieczeństwa.

Więcej techniki dla bezpieczeństwa

Wózki widłowe Toyota (i znów – inni producenci też zaczynają sięgać po takie rozwiązania) są wyposażane niekiedy w kamerę cofania ze znacznikami odległości. Bardziej zaawansowane systemy bazują na różnych technologiach wykrywania osób – to szczególnie przydatne tam, gdzie z różnych przyczyn nie można wyznaczyć optymalnych tras przejazdu wózkami, na przykład na składowiskach i placach. Najbardziej rozbudowane zestawy bezpieczeństwa wykorzystują również czujniki wstrząsowe oraz mechanizmy zdalnego podglądu parametrów pracy wózka wraz na przykład z awaryjnymi wyłącznikami, które można uruchomić w sytuacji zagrożenia.

Nie tylko wózki

Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa magazynów i placów manewrowych wymaga nie tylko zabezpieczenia samych wózków. Niezbędne jest zachowanie podstawowych zasad BHP, a także odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji: najazdów, ramp, oznaczenie krawężników lub przeszkód. Konieczne jest również zabezpieczenie regałów, regularna kontrola stanu technicznego całego wyposażenia itd. Jeśli chodzi o same zabezpieczenia wózków widłowych, to w ostatnich latach zostały one bardzo mocno rozwinięte, co widać w statystykach wypadków w firmach, które zdecydowały się na modernizację floty pojazdów transportu wewnątrzzakładowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena