Kilka cennych informacji na temat zakupu wózka widłowego.Kilka cennych informacji na temat zakupu wózka widłowego.Kilka cennych informacji na temat zakupu wózka widłowego.Kilka cennych informacji na temat zakupu wózka widłowego

Data dodania: 2018-09-06

Wyświetleń: 831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kupno używanego wózka widłowego - Poradnik od UTB Polska

Wózki widłowe to ostatnio bardzo popularne maszyny bez których świat logistyki byłby bardzo utrudniony. Obecna popularyzacja maszyn przyszła wraz z dostępem zarówno do nowych i używanych wózków znanych firm Linde, Toyota czy Komatsu .

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując używany wózek widłowy musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii takich jak:

- zastosowanie wózka

- ilość pracy (motogodziny)

- rok produkcji i dotychczasowe zastosowanie

- stan techniczny

Wypisane wyżej czynniki są bardzo ważne oraz poprawna ich analiza pozwoli nam w późniejszym etapie zaoszczędzić sporo nerwów i brak kłopotów w użytkowaniu. Przy zakupie wózka widłowego należy sprawdzić luzy, szczelność układu hydraulicznego, stan ogumienia i silnika. Należy też dokładnie zbadać dotychczasową historię wózka i jego wykorzystywanie, czyli w jakich warunkach pracował i jak często był wykorzystany.

Zakup używanego wózka widłowego z Azji, wiąże się z ryzykiem że trafimy na maszynę bardzo zużytą. Maszyny takie w logistyce krajów Japonii czy Chin pracują 24/7, dlatego maszyny nie nadają się do dalszej eksplotacji bez wcześniejszego serwisu.

Nowa alternatywa?

Jeśli poszukujemy połączenia ceny do jakości, dobrym wyborem może okazać się zakup nowego wózka wyprodukowanego w Chinach. Taki wózek widłowy można już kupić za około 50 tyś złotych. Wielu producentów gwarantuje wysoką jakość części znanych marek Nissana czy Linde, jednak często są to zwykłe podróbki na które trzeba uważać.

Opcja warta zastanowienia, jednak w tej cenie mamy chociaż 6-8 letni model LINDE o uznanej marce na rynku, który zdecydowanie bardziej posłuży w codziennej pracy.

Wiek wózka widłowego

Bardzo ważnym czynnikiem podczas kupna używanego wózka widłowego jest jego wiek. Jednak jest to czynnik, który nabiera na znaczeniu gdy maszyna przekracza 10 lat. Przy młodszych występuje dużo innych ważniejszych czynników takich jak serwis czy okres gwarancyjny i dostęp do części zamiennych.

Należy przemyśleć czy zależy nam na nowszej maszynie jednak z większym przebiegiem, czy też rozwiązanie zakupu starszego wózka widłowego jednak mniej używanego. Warto dodać też, że producent wózków widłowych Toyota przewidział okres przydatności oznaczając wózki seriami od 2 do 8.

Historia wózka widłowego

Niestety nie istnieją regulacje prawne, które nakazują nabywcy prowadzenie historii serwisu pojazdów. Daje to pole do licznych nadużyć. Dlatego należy sprawdzić czy był poprawnie serwisowany przez producenta, pobrać faktury remontowe i dowiedzieć się czy pracował z niskich temperaturach co może prowadzić do uszkodzeń silnika.

Poniżej checkbox dla każdego kupującego wózek widłowy:

1. Czy był używany na magazynie czy w porcie

2. Czy był użytkowany wewnątrz czy na zewnątrz

3. Czy był wynajmowany

4. Czy był serwisowany

5. W jakim stanie jest silnik i kompresa cylindrów

6. W jakim stanie jest zawieszenie wózka

7. Stan ogumienia

Podsumowanie

Myślę, że powyższy artykuł przybliżył nieco tematykę SKUTECZNEGO zakupu używanego wózka widłowego. Podsumowując, zakup używanego wózka widłowego może być bezpieczny i zyskowny, jednak należy wypisać najważniejsze punkty oględzin podczas zakupu i wybrać odpowiedniego producenta.

Źródło: UTB POLSKA dystrybutor wózków widłowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena