W drugim dziesięcioleciu dwudziestego pierwszego wieku sprawnie działająca logistyka jest właściwie rzeczą najważniejszą. To właśnie dzięki dobrze zaplanowanemu przebiegowi surowców i gotowych produktów można utrzymać rozwój zarówno jednego przedsiębiorstwa jak i całej gospodarki.

Data dodania: 2015-08-11

Wyświetleń: 1409

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krótka historia logistyki

Początkowo logistyka była jedynie domeną wojskowości. Wielkie armie, złożone niekiedy z milionów ludzi, potrzebowały ogromnych ilości zaopatrzenia, jak również ruch samych sił zbrojnych wymagał odpowiednio przygotowanego planu. Najdobitniej wykazywały to obie wojny światowe, podczas których transportowano miliony ludzi i setki tysięcy ton sprzętu, nierzadko na ogromne odległości. Druga wojna światowa również pokazała wyraźnie, że ten, kto nie potrafi zapewnić logistyki na odpowiednim poziomie, po prostu musi przegrać. Braki w zaopatrzeniu były jedną z głównych przyczyn klęski wojsk koalicji hitlerowskiej.

Już w kilka lat później, na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, zasady transportu towarów powstałe na potrzeby wojska, zaczęto wdrażać również w cywilnych sektorach gospodarki. Początkowo zajmowano się jedynie kwestią dystrybucji gotowych już produktów. Szybki rozwój gospodarczy spowodował ogromny wzrost produkcji, z którą należało się uporać.

Dobre wyniki, jakie przedsiębiorstwa stosujące zasady logistyki zaczęły osiągać dzięki racjonalnej dystrybucji oferowanych przez siebie produktów, zwróciły uwagę również i producentów. W ten sposób szybko okazało się, że zasady dystrybucji mogą również odnosić się do przepływu surowców i półproduktów potrzebnych do tworzenia finalnego produktu. Powstały zatem kolejne gałęzie logistyki, odnoszące się do zaopatrzenia i produkcji.

W miarę upływu lat logistyka niemalże szturmem wdzierała się na inne pola, wszędzie udowadniając swoją ogromną przydatność, pozwalając regulować przepływ towarów i dóbr na takim poziomie, by ograniczać straty i jednocześnie maksymalizować wydajność, a co za tym idzie również i zyski. Sieć odpowiednich połączeń i magazynów stała się nieodłącznym elementem krajobrazu dzisiejszego świata, stającego się globalną wioską. Logistyka oprócz dostarczania nowych dóbr zajęła się również i gałąź odpowiadająca za przetwarzanie zużytych opakowań. Jak widać, dziś jest to kompletna sieć.

Logistyka w czasach współczesnych stała się nierozerwalnym elementem zarządzania sprawnie funkcjonującym przedsiębiorstwem. Dziś wymaga właściwie takich samych umiejętności jakich zwykle potrzebuje sprawnie działający menager.

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena