Zawód kierowcy nie należy do najłatwiejszych. Jednak jeżeli od zawsze lubiłeś prowadzić różnego rodzaju pojazdy, warto zastanowić się nad jego wykonywaniem. Transport ponadgabarytowy, osobowy czy zwykła taksówka to tylko niektóre z kierunków, jakie możesz obrać na swojej zawodowej ścieżce.

Data dodania: 2017-02-20

Wyświetleń: 1298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kierowca zawodowy, czyli jaki powinien być kandydat?

Cechy osobowości
Najważniejszymi cechami, jakimi powinien charakteryzować się kierowca to odpowiedzialność oraz cierpliwość. Dlaczego? Jeżeli wybierzemy transport ponadgabarytowy, będziemy musieli wyruszać w długie trasy, często zatrzymywać się na różnych postojach, czasami będą nam się przytrafiać różne nieprzewidziane zdarzenia. Jeżeli nie będziemy cierpliwi i nie będziemy umieć utrzymać nerwów na wodzy, możemy niepotrzebnie narazić nie tylko ładunki, które przewozimy, ale także innych uczestników ruchy. Inny przykładem może być sytuacja, w której zostajemy kierowca autobusu. Jesteśmy wtedy już nie tylko odpowiedzialni za innych uczestników ruchu jak każdy kierowca, ale także za naszych pasażerów. Jeżeli wiec nie posiadamy tych dwóch cech, warto zastanowić się, czy aby na pewno powinniśmy zostać zawodowym kierowcą.

Uprawnienia i wiek
Tutaj sprawa jest prosta, musimy ukończyć 18 lat. Wtedy będziemy mogli zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B. Jest to po prostu „zwykłe” prawo jazdy na samochody osobowe, czyli pojazdy do 3,5 tony. Czy dzięki niemu będziemy mogli zostać zawodowymi kierowcami? Oczywiście, że tak! Możemy zostać np. taksówkarzem lub kurierem. Jeżeli natomiast marzy nam się transport ponadgabarytowy lub prowadzenie autobusu, będziemy musieli poczekać jeszcze trzy lata. Żeby móc korzystać z pełni uprawnień, jakie dają prawa jazdy kategorii C i D wymagane jest właśnie ukończenie 21 roku życia. Niektóre z uprawnień możemy i potrzebnych kwalifikacji, możemy jednak zdobyć wcześniej by z dniem swoich 21 urodzin od razu móc zacząć pracować w wymarzonym zawodzie.

Sprawność psychiczna i fizyczna
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że zawodowy kierowca musi być osoba zdrową i sprawna fizycznie. Prowadzenie pojazdów, zwłaszcza tych nieco cięższych wymaga niezwykłego skupienia oraz sprawności ruchowej. Bardzo ważny jest więc odpowiedni wzrok, motoryka oraz sprawność psychiczna. Starając się o uprawnienia pozwalające zostać zawodowym kierowcą, będziemy musieli poddać się różnym badaniom zarówno tym sprawdzających nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena