Nowoczesne gospodarstwa są wyposażone w pełni zautomatyzowane maszyny rolnicze, które usprawniają prace związane z produkcją rolną. Wysokiej jakości sprzęt wpływa na jakość i ilość zebranych plonów, pozwalając jednocześnie zaoszczędzić czas potrzebny na wykonanie prac związanych z uprawą i zbiorem.

Data dodania: 2014-02-19

Wyświetleń: 2422

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dostępne na rynku maszyny rolnicze mają coraz bardziej złożoną budowę, na którą składa się szereg technologicznych rozwiązań, przekładających się na jakość i wydajność sprzętu, a także jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Dla producentów niezmiernie ważne jest również, aby nowoczesne maszyny zapewniały użytkownikom zarówno łatwą obsługę, jak i bezpieczeństwo w czasie pracy.

Stosowane w gospodarstwach maszyny dzielą się na samobieżne – o własnym napędzie, jak ciągnik czy kombajn, oraz działające we współpracy z inną maszyną – zazwyczaj ciągnikiem, który jest najważniejszym sprzętem w każdym gospodarstwie rolnym. Pozwala on na korzystanie z wielu innych narzędzi, jak siewnik, sadzarka, kosiarka, prasa czy opryskiwacz. Ze względu na szerokie zastosowanie ciągnika, producenci starają się wprowadzać kolejne unowocześnienia mające na celu poprawę jego jakości i wydajności.

Nowoczesne ciągniki wykazują bardzo dobre parametry podczas pracy, co wynika ze stosowania najnowocześniejszej technologii. Główny nacisk kładzie się na dużą moc maszyny i wysoki moment obrotowy, a także zawieszenie kół i sposób ich wykonania. Współcześnie ciągniki posiadają od standardowych czterech, aż do sześciu kół, o wysokiej jakości ogumieniu i osadzonych na zawieszeniu umożliwiającym łatwe manewrowanie. Dodatkowo, w niektórych modelach, wszystkie cztery koła są skrętne, co jeszcze bardziej ułatwia zawracanie tak dużą maszyną. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że nowoczesne ciągniki doskonale sprawdzają się w trudnym terenie, nawet bardzo wyboistym i grząskim. Dostępne są również ciągniki, które zamiast kół posiadają gąsienice, pozwalające na pracę w wyjątkowo trudnych warunkach. 

Ze względu na dużą moc i pracę w trudnym terenie, producenci dbają o jakość amortyzatorów, by skutecznie zabezpieczyć maszynę, rozpraszając nadmiar energii i zmniejszając w ten sposób drgania. Nie tylko chroni to części mechaniczne przed uszkodzeniem, ale też przekłada się na jakość użytkowania sprzętu. W najnowszych modelach również kabina wyposażona jest w pneumatyczną amortyzacją, co jeszcze bardziej poprawia komfort użytkowania. Dodatkowe funkcje, takie jak układ ABS i klimatyzacja wydają się już standardem, natomiast elektroniczne sterowanie za pomocą komputera to już prawdziwa nowość.

Tego typu maszyny są niezbędnym wyposażeniem nowoczesnego gospodarstwa, prowadzącego produkcję rolną na szeroką skalę. Wysokiej jakości maszyny rolnicze są inwestycją, która przekłada się na wydajność pracy wynikającą z dobrej organizacji czasu i wykonywanych zadań, a co za tym idzie jakość plonów. Przy korzystaniu z nowoczesnego sprzętu rolniczego ważna jest jednak jego prawidłowa eksploatacja, która zapewni oczekiwane efekty produkcji rolnej, jak i uchroni maszynę przed zużyciem bądź uszkodzeniem. Wymagana jest pełna znajomość budowy maszyny, zasad jej użytkowania i przechowywania oraz regularna konserwacja w celu oceny stopnia eksploatacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena