Za oknami ciągle zima, a więc czas, który nie ma litości dla domowego budżetu – sezon grzewczy. Podpowiemy, w jaki sposób gospodarować ciepłem w domu lub mieszkaniu, żeby wiosną nie zostać niemile zaskoczonym rachunkiem z elektrociepłowni.

Data dodania: 2014-02-05

Wyświetleń: 1119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Regulator pokojowy

Pokojowe regulatory temperatury pozwalają na widoczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Temperatura niższa o 1 stopień Celsjusza oznacza rachunek niższy o kilka procent, a w przeliczeniu na złotówki to czasem, w zależności o wielkości domu czy mieszkania i upodobań cieplnych domowników, niemała suma. Aby regulator rzeczywiście spełniał swoją funkcję i dobrze służył, niezwykle istotne jest miejsce jego montażu. Przede wszystkim powinna to być wewnętrzna ścianka działowa, 1,5 m od podłogi, z dala od grzejnika, okien, drzwi oraz urządzeń RTV i AGD, które również emitują ciepło. Niezwykle istotne jest także zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w pobliżu regulatora – zasłanianie go zasłonami, meblami itp. jest absolutnie niewskazane. Warto za to umieścić urządzenie w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy, ale jeśli jest to salon, to z daleka od kominka.

Automatyka pogodowa

Nowoczesne kotły kondensacyjne dają możliwość uzyskania znacznie większych oszczędności niż znane nam od lat i często wykorzystywane przez projektowanie wnętrz kotły gazowe. Regulacja kotła kondensacyjnego dostosowana do aury panującej na zewnątrz domu sprawia, że we wnętrzu panuje cały czas zbliżona temperatura, ale kocioł kondensacyjny w zależności od tego, czy na dworze jest siarczysty mróz, czy panuje wczesnowiosenna odwilż, zużywa mniejszą lub większą ilość ciepła do ogrzania budynku. Architekt czy biuro projektowe nie musi chyba nikogo przekonywać o oszczędnościach dla domowego budżetu, które wynikają z takiego rozwiązania. Pamiętajmy również, że automatyka pogodowa przy kotle kondensacyjnym oznacza nie tylko oszczędności, ale także maksymalne wykorzystanie funkcjonalności kotła. Automatykę pogodową poleca się szczególnie w obiektach, których powierzchnia przekracza 100 m2.

Pompa powietrzna

Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że pompy powietrzne dotąd niestosowane w naszym klimacie coraz częściej ogrzewają polskie domy. Pompa powietrzna to dość prosty mechanizm, który najpierw pobiera powietrze z zewnątrz, potem je ogrzewa i buforem przesuwa ciepło do odbiorników ciepła w domu, np. do grzejników. Wbrew pozorom rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie kwoty na rachunku, bo choć sam mechanizm nie należy do najtańszych, to jednak surowiec, czyli powietrze, jest bezpłatną alternatywą drogiego węgla kamiennego czy drewna.

Licencja: Creative Commons