Właściwe oświetlenie wnętrz zapewnia dobry nastrój, sprawia, że nasz wzrok jest dodatkowo chroniony, sprzyja również koncentracji.

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wprawdzie znacznie lepsze jest naturalne światło, pod wpływem którego ludzki organizm produkuje witaminę D, ale jesienią i zimą musimy zadowolić się tym, co mamy, czyli sztucznym światłem.

Plastyczne wnętrze, czyli cuda zrobione światłem

Światło wpływa również na wnętrze, które, podobnie jak właściwie użytymi kolorami i wzorami, można lampami dowolnie modyfikować. Architekt doskonale wie, jak kształtować przestrzeń za pomocą lamp. Doświetlenia górnych części ścian i sufitu dodaje wysokości, a skierowanie światła na podłogę i dolną cześć ścian ujmuje wysokości. Kinkiety rozszerzają wnętrze. Prostokątne pokoje, często porównywane z korytarzami ze względu na swój długi i wąski kształt, stają się zgrabniejsze, kiedy subtelnie podświetlamy krótsze ściany, na których możemy powiesić na przykład zdjęcia czy obrazy i to właśnie je skąpać w delikatnej świetlnej poświacie.

Jakie pomieszczenie, takie oświetlenie

Indywidualne projekty wnętrz wymagają równie indywidualnego podejścia do kwestii oświetlenia. W zależności od swojej funkcji, pomieszczenie wymaga silnego lub słabego oświetlenia.

Najbardziej widne muszą być aranżacje wnętrz dla dzieci, a miejscem najsilniej oświetlonym – biurko, na którym przedszkolak rysuje lub uczeń odrabia zadanie domowe i przygotowuje się do klasówek. Zasada umieszczania lampki na biurku jest jedna: dla dzieci praworęcznych – po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej. Ważne jest też wyraziste oświetlenie do czytania i delikatne, na przykład kinkiet, przydatne podczas zasypiania.

Łazienka to wystój wnętrz przeciwny do dziecięcego królestwa. Tutaj biuro projektowe zdecyduje się na wyraziste, ale nie oślepiające oświetlenie wokół lustra i subtelne oświetlenie główne – na przykład halogeny umieszczone w suficie, kinkiet lub półkinkiet.

W korytarzu projektowanie i aranżacje oświetlają lampy wiszące zamontowane przy suficie i delikatne światło przy lustrze. Dodatkowo warto zamontować jedno niewielkie, ale silne źródło światła, które ułatwi poruszanie się po mieszkaniu wieczorem i w nocy.

Sypialnia jako miejsce relaksu i odpoczynku ukochało sobie nastrojowe oświetlenie. Projekty wystroju opierają się głównie na dekoracyjnych lampach na stolikach nocnych, przy których można zanurzyć się w lekturze lub przed zaśnięciem chwilę pobujać w obłokach. Kiedy w sypialni mamy telewizor albo minigarderobę, koniecznie pomyślmy o dodatkowym źródle silniejszego światła.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena