Polscy naukowcy przewidują wkrótce zmierzch tworzyw sztucznych i powrót do drewna, tyle że poddanego nowoczesnej obróbce. W ten sposób na przykład mogą powstać trwałe meble na taras wykonane z drewna topoli.

Data dodania: 2013-12-17

Wyświetleń: 985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poza tym wykorzystywanie drewna doskonale wpisuje się w trend ekologiczny, który zaskarbia sobie sympatię coraz większej liczby branż. Technolodzy drewna i chemicy potrafią nawet stworzyć tak zadziwiające biomateriały, jak ciekłe drewno, które już teraz wykorzystywane jest do produkcji oprawek okularowych (Gucci) czy butów typu szpilka (Sergio Rossi). My jednak zajmiemy się wyłącznie aranżacyjnym i wnętrzarskim aspektem wykorzystania tego odnawialnego materiału.

Drewno to już klasyka

Drewno jest od wielu, wielu wieków wykorzystywane do aranżowania wnętrz mieszkalnych i użytkowych. Możemy bez trudu odnaleźć drewniane elementy w mieszkaniach, domach, ale także w pubach, restauracjach, urzędach, muzeach, teatrach czy filharmoniach. Jednym słowem, drewno jest dosłownie wszędzie.

Dla każdego i do wszystkiego

Jego zróżnicowane właściwości i możliwości zastosowania zwiększają jego popularność. W zależności od gatunku drewna czy impregnatu, deski podłogowe, meble czy okleiny mogą przybrać najróżniejsze barwy o przeróżnym natężeniu – od zimnych beżów przez ciepłe pomarańcze aż po głęboką czekoladę. Drewno jest wytrzymałe (wytrzymałość możemy jeszcze zwiększyć nowoczesną technologią obróbki), a wiele gatunków drewna cechuje się także plastycznością. Drewno sprawdzi się jako jeden z ważnych i ciekawych elementów, kiedy przygotowujemy projekty okien czy projekty kominków (ale drewniane wykończenia muszą być oczywiście oddalone od ognia i iskier). Drewno daje nieskończoną liczbę kombinacji – barwione, impregnowane, wyginane, szlifowane, cięte, malowane, wzmacniane, lakierowane, łączone, polerowane… Możliwości obróbki i wizualnej modyfikacji drewna można by wymieniać niemalże bez końca.

W centrum uwagi

Architekt przygotowujący aranżacje wnętrz naszego domu czy mieszkania doskonale dobierze wszelkie detale wykonane z drewna. Kiedy marzy się nam loftowe mieszkanko na poddaszu, może zaproponować nam podkreślenie piękna drewnianych wsporników dachu. W innych wypadkach możemy przebierać w parkietach i panelach podłogowych, drewnianych okleinach mebli (wykonanych z prawdziwego drewna, a nie tylko z zaznaczonymi słojami), drewniane panele ścienne, elementy podwieszanego sufitu wykonane z drewna, drewniane drzwi i ramy okienne. Oczywiście możemy także wybierać spośród całego bogactwa drewnianych mebli.

Licencja: Creative Commons