Lato to dla dorosłych czas urlopu i odpoczynku od pracy, ale nasze wyczekiwanie nie może równać się z dziecięcą radością oczekiwania na upragnione wakacje.

Data dodania: 2014-07-12

Wyświetleń: 1505

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podróż nad morze, wycieczki za miasto, całe dnie spędzone w ogrodzie, wyjazd do babci na wieś – to najczęściej pierwsze skojarzenia maluchów z najcieplejszą porą roku. Nic więc dziwnego, że to właśnie latem nasze pociechy czują się najszczęśliwsze, a jeśli na dodatek są już w wieku szkolnym, to ich radość z odpoczynku od kartkówek i zadań domowych jest tym większa.

Zagraj z dzieckiem w zielone

Projekty wnętrz naszego domu możemy zaplanować z myślą o deszczowych dniach (możemy pociesze zaproponować na przykład projekty kominków ozdobionych jego malunkami), niekwestionowanym królestwem dzieci w lecie jest za to ogród. Sposobów na zapewnienie maluchowi rozrywki jest kilka. Przede wszystkim warto nawet kilkulatkowi pokazywać bogactwo i piękno przyrody, wszelkie prace ogrodowe, takie jak podlewanie, pielenie czy koszenie trawy są zatem w cenie. Warto także wspólnie obserwować przyrodę – kwitnące kwiaty i latające motyle.

To dopiero jest zabawa!

Projektując ogród z myślą o potrzebach najmłodszych domowników i ich równie młodych gości, nie możemy zapomnieć o miejscu do zabawy. Akcesoria ogrodowe zapewnią frajdę każdemu dziecku. Architekt, biorąc wcześniej pod uwagę ekspertyzy feng shui przydomowego skrawka zieleni, może zaproponować domek na drzewie, piaskownicę, basen, trampolinę, zjeżdżalnię, hamak, huśtawkę, namiot i wiele, wiele innych rozwiązań. Doskonałym pomysłem jest również zakup drewnianego placu zabaw, który łączy w sobie kilka atrakcji – na przykład piaskownicę, drabinkę, domek na wysokości i huśtawkę.

Praktyczne wskazówki

1. Wygospodaruj dla dziecka miejsce w ogrodzie, które będzie jego królestwem. Kilkulatek potrzebuje własnego miejsca w ogródku tak samo, jak pragnie mieć własny pokój.

2. Dbaj o atrakcje swojej pociechy. Basen i piaskownicę przykrywaj, żeby woda czy piasek się nie zabrudziły. Pozostałe zabawki poza sezonem przechowuj złożone w zamkniętym pomieszczeniu.

3. Wymyślaj twórcze i okazjonalne zabawy – zaproponuj malowanie rozkwitającego kwiatu, pobaw się w wyścig statków na oczku wodnym, pomiędzy drzewami (ale w niewielkiej odległości od ziemi) powieś linę, po której mogłyby chodzić dzieci. Im oryginalniejszy pomysł, tym lepiej. Pozwól dzieciom na samodzielne wymyślanie zabaw – to doskonałe ćwiczenie rozwijające inteligencję i wyobraźnię, które jednocześnie ma świetny wpływ na kontakty społeczne z rówieśnikami i zapewnia twórcze spędzanie czasu.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena