Zarówno okna, jak i drzwi produkowane są z rożnych gatunków drewna, dlatego aby wybrać odpowiednie, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników.

Data dodania: 2014-01-12

Wyświetleń: 918

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby wybrać idealne drewno dla naszego mieszkania, należy sprawdzić, jakie warunki panują w naszym domu. Dlaczego? Gdyż inny materiał będzie polecany przy wilgotnym mieszaniu, a inny przy bardzo nasłonecznionym.

Dębowe ramy:

To drewno najczęściej wybierają ludzie, którzy patrzą na walory estetyczne, ponieważ faktura tego materiału nadaje wnętrzu elegancji, odrobiny luksusu. Jednak cena takiego drewna jest dość duża, na pewno zależy od wspomnianych walorów estetycznych, ale nie tylko. Dąb ma dość dużą tolerancję na zmienne warunki atmosferyczne czy ścieranie. Dodatkowo, to drewno jest dość gęste, zatem dobrze zatrzymuje dźwięki we wnętrzu. Jedyną wadą tego materiału jest jego porowata struktura, która powoduje duże wnikanie wilgoci w głąb drewna, co z kolei sprawia, że ono czernieje oraz może po jakimś czasie zacząć pękać.

Sosnowe ramy:

Tego rodzaju drewno wybierają osoby, którym zależy nie tylko na dobrej jakości, ale także cenie. Właśnie jej sosna zawdzięcza swoją popularność. Drewno to jest dość plastyczne, wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci, ponieważ ma w sobie dużo żywicy. Oryginalną barwą tego drewna jest jasny beż, jednak można pokrywać ją bez problemu, różnymi lakierami czy farbami, aby miała inny odcień. Należy pamiętać, że w przypadku pomalowania na ciemny kolor, okno będzie się bardziej nagrzewać, przez co wilgoć może się wchłonąć, a lakier lub farba szybciej ulegną zniszczeniu.

Ramy z Meranti:

Meranti to egzotyczne drewno, które rośnie w Tajlandii i Indonezji. Producenci ram okiennych najczęściej je wybierają, ze wszystkich drzew egzotycznych, ponieważ nie dość, że jest bardzo estetyczne (na co ludzie coraz częściej zwracają uwagę), to jeszcze ma bardzo dobre właściwości. Drewno jest sprężyste, ma bardzo wysoką odporność na wchłanianie wilgoci, a gęsto ułożone słoje zapewniają dobre warunki akustyczne. Kolorem przypomina mahoń.

 

Zatem zanim wybierzemy rodzaj drewna dla naszego wymarzonego okna, sprawdźmy, jakie warunki może mu zapewnić nasze mieszkanie. Przede wszystkim zastanówmy się, czy takie egzotyczne drewno, będzie pasowało do np. minimalistycznego wnętrza.

Licencja: Creative Commons