Lokata bankowa jest inwestycją polegającą na powierzeniu bankowi swoich środków pieniężnych. Osoba powierzająca swoje środki nazywana jest deponentem. Zapłatą za powierzenie swojego kapitału są odsetki wypłacane deponentowi przez bank. Wysokość odsetek jest różna w zależności od rodzaju, kwoty lokaty oraz jej oprocentowania.

Data dodania: 2013-12-28

Wyświetleń: 1397

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na czym polega inwestycja w lokatę bankową?

Oprocentowanie lokat jest różne, ponieważ każdy bank sam ustala jego wysokość, jednak jest ono związane z poziomem oficjalnych stóp procentowych. W Polsce ich wysokość ustala i ogłasza Rada Polityki Pieniężnej. Lipiec 2013 roku przyniósł kolejną obniżkę oficjalnych stóp procentowych. Obecnie wynoszą ona 2,5% i są najniższe w historii.

Rynek finansowy ma bardzo szeroką i różnorodną ofertę lokat bankowych i nie da się jednoznacznie stwierdzić, która jest najlepsza. Wszystko zależy od oczekiwań jakie ma klient wobec banku, w którym deponuje swoje pieniądze. W zależności od preferowanych przez siebie warunków umowy wybiera on rodzaj lokaty najbardziej dostosowany do swoich wymagań i potrzeb. Najlepsze to oczywiście te, które dają największe zyski. Tym kierują się doradcy finansowi przy wyborze rodzaju lokaty dla swojego klienta.

Czym kierować się przy wyborze lokaty?

Jednym z kryteriów podziału lokat jest sposób ich oprocentowania. Lokaty ze stałym oprocentowaniem gwarantują zysk na ustalonym wcześniej poziomie bez względu na wahania poziomu stóp procentowych. W lokatach z oprocentowaniem zmiennym wysokość odsetek może być wyższa lub niższa od wcześniej zakładanej. Obie formy oprocentowania mają swoje dobre i złe strony i należy je rozważać indywidualnie dla każdego klienta. Zastanawiając się nad lokatą ze zmiennym oprocentowaniem, trzeba też odpowiednio ocenić obecną sytuację na rynkach oraz zapoznać się z prognozami dotyczącymi przyszłych zmian.

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu pieniędzy w lokatę dobrze jest przeczytać ranking lokat. W większości rankingów znajdziemy zestawianie wszystkich rodzajów lokat oferowanych przez poszczególne banki. Taki przejrzyście stworzony dokument daje klientowi łatwy wgląd w ofertę każdego z wielu obecnych na polskim rynku banków. Łatwiej jest dzięki temu wybrać bank oferujący najkorzystniejsze warunki założenia wybranego rodzaju lokaty.

Najważniejsze rodzaje lokat bankowych związane są ze sposobem naliczania i wypłacania odsetek. Lokata terminowa to umowa powierzenia bankowi przez klienta określonej kwoty pieniędzy na z góry określony czas. Wycofanie przez klienta swoich środków przed ustalonym w umowie terminem powoduje utratę odsetek. Lokata terminowa może być odnawialna i automatycznie przedłużać się po ustalonym terminie.

Lokata dynamiczna pozwala w dowolnej chwili wycofać powierzone bankowi pieniądze bez konsekwencji utraty odsetek. Klient otrzyma odsetki za czas przez jaki bank dysponował jego kapitałem. Taka lokata ma mniejsze oprocentowanie niż lokata terminowa. Jest to jednak dobra forma zainwestowania oszczędności dla osób, które nie są pewne swojej sytuacji w przyszłości i nie chcą zamrażać swoich pieniędzy.

Lokata rentierska pozwala na długoterminowe ulokowanie pieniędzy z możliwością wypłaty odsetek w ustalonych odstępach czasu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena