Mało kto wie, że istnieje bardzo wąska dziedzina przemysłowa, jaką jest odwadnianie osadu ściekowego. Jest to specjalistyczne działanie w oczyszczalniach ścieków, pozwalające oczyścić wodę praktycznie w 100%. Szybki rozwój oczyszczania osadu w Europie pozwala lepiej dbać o wodę pitną.

Data dodania: 2013-11-25

Wyświetleń: 2038

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odwadnianie osadu to szansa na czystą wodę

Dla osób interesujących się tematyką ochrony środowiska jest to temat znany od kilku lat, jednak dla przeciętnego obywatela jest to z pewnością zagadnienie nowe. Technologia „odwadniania” lub jak się często ją nazywa „osuszania” osadu ściekowego, to bardzo nowoczesny proces filtracji. Efektem tych działań jest pozbycie się w 100% wody ze ścieków. Bardzo ciekawy jest fakt, że po odwodnieniu osadu otrzymujemy zupełnie czystą wodę, a pozostałości zajmują nawet dziesięć razy mniej miejsca niż dotychczas. Kolejny atut odwadniania osadu to produkcja biomasy, ponieważ osuszony odpad może być w 100% wykorzystany w produkcji nawozów oraz energetyce. Do niedawna wiele oczyszczalni nie stosowała takiej technologii, przez co powstawał problem pozbycia się odpadów. Niestety, często trafiały one zwyczajnie do rzek skażając środowisko. Dziś coraz więcej samorządów, czyli właścicieli oczyszczalni ścieków sięga po usługi specjalistycznych firm z tego zakresu.

Czysta woda to lepsze jutro

Czystości środowiska nie trzeba nikomu reklamować, jednak argument, że w prosty sposób możemy mieć naprawdę czystą wodę, przemawia chyba do każdego. Nowoczesna technologia pozwala obecnie redukować liczbę odpadów różnego pochodzenia w wielu branżach. Oczyszczalnie ścieków stanowią tutaj bardzo ważną gałąź odpowiadająca za wytwarzanie nieczystości. Można więc powiedzieć, że odwadniania osadu ściekowego za pomocą pras filtracyjnych to swoisty proces segregacji odpadów. W naszych domach obecnie wszyscy segregujemy śmieci według materiału: oddzielnie wyrzucamy szkło, plastik, bioodpady i zwykłe śmieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ze ściekami działo się tak samo. W procesie kąpieli lub spłukiwania toalet spuszczamy ogromne ilości wody pitnej. Odzyskanie jej stanowi ogromną wartość ekologiczną.

Jaka będzie przyszłość oczyszczalni?

Przyszłość oczyszczalni ścieków w całej Europie zmierza ku bardzo aktywnemu recyklingowi. Możliwe jest, że już za kilka lat, między innymi dzięki technologii odwadniania osadu ściekowego będziemy mogli mówić o kompletnym odzysku wody z naszych systemów wodociągowych. Warto wspomnieć, że w połączeniu z coraz większym odzyskiwaniem odpadów komunalnych możemy stworzyć system, który będzie generować tylko 10% odpadów w porównaniu z rokiem 2000. Niewątpliwie środki unijne pomagają w zakupie wyspecjalizowanych technologii i usług w tym zakresie. Perspektywa finansowania na najbliższe lata i innowacyjny charakter dotacji stanowić będą mocną podporę w branży odwadniania osadów ściekowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena