Najbardziej znany program z pakietu MS Office wydaje się najprostszy w obsłudze. Kto nie zna programu MS Word? Wszyscy doskonale sobie z nim radzą. Jednak, jak każdy program ma on swoją mniej znaną część, a czasem nawet zaskakuje nas, gdy myślimy, że już wszystko o nim wiemy. 

Data dodania: 2013-11-18

Wyświetleń: 1702

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Makropolecenia w programie MS Word

Od czasu do czasu przychodzi nam zmierzyć się z jakąś funkcją, której nie rozumiemy lub musimy poprawić kilkadziesiąt stron tekstu np. usuwając na końcu wiersza literki „i” lub „z”. Istnieje możliwość wykonania takiego zadania poprzez dwukrotne kliknięcie myszki. Wykonywanie powtarzalnych czynności ułatwiają nam Makropolecenia.

Czym są makropolecenia

Makro jest zapisaną sekwencją kolejnych ruchów, zawartą w jednym przycisku.  Można je utworzyć na dwa sposoby: nagrywając kolejne działania lub pisząc w kodzie VBA.  Makropolecenia służą do zautomatyzowania powtarzalnych działań, w znacznym stopniu mogą usprawnić monotonną pracę złożoną głównie z powielania tych samych czynności. Program MS Word został wyposażony w możliwość korzystania z makr, ale bez włączenia odpowiedniej karty głównej na wstążce nie uda nam się z nich skorzystać.

Do czego można używać makr w programie Word?

Makra są bardzo użyteczne w przypadkach, gdy musimy przerobić obszerne teksty. Zdarza się nam niemal zasypiać nad monitorem, gdy w gąszczu słów wyszukujemy  pojedyncze literki, aby dopiąć do nich twardą spację lub ręcznie wstawić je na swoje miejsce. Istnieje możliwość wykonania takiej czynności dużo szybciej, ale wcześniej potrzebujemy przygotować odpowiednie makro.

Jak nagrywać makra?

Z karty Deweloper należy wybrać opcje „zarejestruj makro”, tak włączymy nagrywanie polecenia.  Możemy przypisać je do klawiatury, czyli będzie się włączać jeżeli przyciśniemy razem odpowiednie znaki lub możemy przypisać je do paska szybkiego dostępu. W prawym rogu klikamy na opcję „zamień” i po kolei zamieniamy wszystkie litery, które mogą występować samotnie w zdaniach. Np. zamieniamy „(spacja) a (spacja)”  na „(spacja) a (spacja nierozdzielająca)”– tym sposobem do litera „a” zostaje przypisana do następnego wyrazu( trzeba pamiętać, że zwykłą spacje wpisujemy po prostu klikając na spację, a spację nierozdzielającą wybieramy ze znaków specjalnych).  Klikamy zakończ rejestracje i tym sposobem nasze makro jest gotowe. Teraz za każdym razem, gdy będziemy chcieli zlikwidować pojedyncze litery na końcu zdań, wystarczy włączyć to makro.

Zdarza się, że musimy wkleić ten sam tekst do wielu dokumentów. Zazwyczaj otwieramy wtedy plik z oryginalnym tekstem, zaznaczamy go, kopiujemy i wklejamy. W takiej sytuacji wystarczy tylko włączyć nagrywanie makra, napisać odpowiedni tekst i zakończyć nagrywanie. Przypisując do niego odpowiednie przyciski, sprawimy, że wklejanie danego tekstu zajmie nam znacznie mniej czasu, niż gdybyśmy za każdym razem na nowo wszystko kopiowali i wklejali.

W trakcie pisania robimy dużo literówek w tekście – możemy utworzyć makro, które zmieni kolejność liter, np.: z wyrazu „kot” utworzymy wyraz „kto”. W tym przypadku należy nagrać: postawić znacznik kursora na końcu słowa, które chcemy zamienić, przycisnąć strzałkę na lewo, później strzałka w lewo razem z Shiftem (ten ciąg znaków służy do zaznaczania), następnie Ctrl razem z X, strzałka w prawo i Ctrl razem z V, zakończyć nagrywanie.

Używając makropoleceń, w znacznym stopniu możemy ułatwić naszą pracę, sprawić, że będzie ona bardziej efektywna i interesująca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena